11 milyon kişi kentli oldu

Türkiye'de Büyükşehir Yasası ile büyükşehir statüsünü kazanan 14 ildeki köylerin merkeze veya ilçelere bağlanması sonucu, 2012'de 17 milyonun üzerinde olan belde ve köy nüfusu, 2013'te 6 milyon 653 bine kadar gerileyerek yüzde 61 azaldı.

11 milyon kişi kentli oldu

Türkiye'de Büyükşehir Yasası ile büyükşehir statüsünü kazanan 14 ildeki köylerin merkeze veya ilçelere bağlanması sonucu, 2012'de 17 milyonun üzerinde olan belde ve köy nüfusu, 2013'te 6 milyon 653 bine kadar gerileyerek yüzde 61 azaldı. kentliTürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), "Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) 2013 Nüfus Sayımı Sonuçları” verilerinden derlenen bilgilere göre, yeni yasa ile 2012'de Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan "kır nüfusu", 2013 yılında yüzde 8'lere kadar geriledi.

Büyükşehir statüsünü kazanan, Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Ordu, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van illerindeki köy ve belde nüfuslarının TÜİK “Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi 2013 Nüfus Sayımı Sonuçları”nda kent nüfusuna dahil edilmesi sonucu 10 milyon 545 bin kişi, kentli oldu. Ege Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ercan Tatlıdil, yaptığı açıklamada söz konusu yasayla TÜİK verisinde olduğu gibi köylülerin köylülükten çıkarılarak "kentli" yapılmadığını, köylünün hizmete erişim kanallarının arttığını söyledi. Mahalle statüsü kazanan köylerin, büyükşehir belediyesi koordinesinde, bakanlıklardan da hizmet alabileceğini kaydeden Tatlıdil, "Yasanın özünde, köylerde yaşam kalitesinin arttırılması var. Bu, artık 10 milyondan fazla kişinin, büyükşehir belediyelerinin kente sunduğu, altyapı, sağlık, eğitim ve ulaşım gibi birçok hizmetten faydalanabileceği anlamına geliyor" dedi. A.A