100'Ü GÖRECEK MİYİM TESTİ

AFP
        
Bilimcilerin geliştirdiği programla, kişinin 100 yaşına kadar yaşayıp  yaşayamayacağı gen testiyle öngörülebilecek.

 


Boston Üniversitesinden bilim adamlarının geliştirdiği bilgisayar  programı, bir kişinin 100 yaşına kadar yaşayıp yaşayamayacağını gösterebiliyor.

Paola Sebastiani ve ekibi, 90 yaşın üzerinde ve altında olan iki binden  fazla kişinin gen haritasını inceledi, bu kişilerin yaklaşık 70 geninde 150  değişim tespit etti.

150 gen değişimi göz önüne alınarak geliştirilen bilgisayar programı,  kişinin 100 yaşına kadar yaşayıp yaşayamayacağını öngörüyor, ancak testin  güvenilirliği yüzde 77.

Uzun yaşamın, hastalık riskinin artmasına engel olabilen bu 150 gen  değişiminin varlığında saklı olabileceğini belirten araştırmaya imza atanlardan  Thomas Perls, ancak bilimin bu genlerin işlevini henüz anlayamadığını ve "bunun  çok zor bir gen yapbozu olduğunu" ifade etti.

Manchester Üniversitesinden Muireann Quigley, bu genlere sahip olmanın  kişinin kaza geçirmeyeceği ya da düşüp ölmeyeceği anlamına gelmediğini  belirtirken, Oxford Üniversitesinden Julian Savulescu, bu bilgiye sahip olmanın  kişinin hayatını planlamasına yardımcı olabileceğini söyledi.

Araştırma, bilim adamlarını ikiye bölse de sonuçlar, Alzheimer gibi  hastalıkları daha iyi anlama, önlem alma ve sağlıklı yaşlanma konularına ışık  tutuyor.

Program, yakında bilim adamlarının kullanımına sunulacak.

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al