10 HAMİLEDEN 2'Sİ DEPRESYONA GİRİYOR

10 HAMİLEDEN 2'Sİ DEPRESYONA GİRİYOR

Şaban ÖZDEMİR(NPGRUP)

Kadının; biyolojik yapısı, ruhsal özelliği, kişilik yapısı, sorunlarla başa çıkma yolu ile cinsel kimlik rolü gibi sahip olduğu bir çok özelliği her toplumda kadını depresyona daha yakın hale getirmekte. Öyle ki kadın bir de hamilelik sürecine girinci depresyonun görülme sıklığı ve şiddeti de daha fazla oluyor. İyi Bak Kendine bu akşam "HAMİLELİK VE DEPRESYON" u masaya yatırıyor. 

 


Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu, Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı " İyi Bak Kendine" yeni konu ve konuklarıyla bu akşam ÜLKE TV ekranlarında evinize konuk oluyor. Kendine iyi bakmak isteyenlerin severek seyrettiği, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulup, çözümler ürettiği ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine'de bu akşam, "HAMİLELİK VE DEPRESYON" enine boyuna irdeliyor.

Ebeveynliğin başlangıç dönemi olan hamilelik ve sonrasında ki annelik sorumluluğu oldukça uzun bir dönemi kapsıyor. Hamilelik döneminde mevcut genel inanç bu dönemin duygusal açıdan son derece rahat bir dönem olduğunu gösterse de annede yaşanan hormonal değişiklikler, sorumlulukların artması, bedensel değişimler bazı anne adaylarını olumsuz yönde etkiler ve onu depresyona sürükler.

NPİSTANBUL Hastanesi'nden Doktor Gökben Hızlı Sayar ve Uzman Psikolog Fatih Dane anne adaylarının maruz kaldığı depresyonu mercek altına alıyor.
 
- Gebelerin büyük kısmında ilk üç ayda neden daha sık depresyon görülüyor?
- Her 10 gebenin 2'si depresyona neden maruz kalıyor?
- Gebeliğin ilk aylarında duygusal dalgalanmalar yaşanır mı?
- İstenmeyen gebeliklerde ne gibi psikiyatrik durumlar görülebiliyor?
- Hazır olunmayan gebeliklerde karşılaşılan psikiyatrik tablolar neler?
- Aile baskısının yoğun olduğu gebeliklerde depresyon riski var mı?
- İlgisizliğin sözkonusu olduğu gebeliklerde sorunlar yaşanabiliyor mu?
- Sosyo-ekonomik zorluklar gebelikte ne gibi psikiyatrik şikayetlere sebep olur?
- Adet dönemlerinde sorun yaşayanlar gebeliklerini daha mı zor geçiriyor?
- Kişi kendi sağlı konusunda kaygılanıyorsa duygusal sorunlar yaşayabiliyor.
- Çocukla ilgili kaygılar depresyon sebebi mi?
- Anne adayları hangi durumlarda karamsar, neşesiz ve içe kapanık olabiliyor?


... gibi merak edilen soruları uzmanlar İyi Bak Kendine'de Uğur Canbolat'a değerlendirecek. 

Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının da alınacağı programda 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları, stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanların soruları da cevap bulacak. Bugün 23.30'dan sonra ÜLKE TV' ekranlarında seyirciyle buluşacak program, TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenebilecek.

 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Bebeklerin geçiş dönemlerinde, babaların rolü nedir? Nasıl bir baba olmalı? Yoksa sizin bebeğinizde babasına çok mu düşkün?
  • Eşinizin veya sevgilinizin arkasından ne kadar yas tutabilirsiniz? NPİSTANBUL Beyin Hastanesi'nden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar anlattı...
  • Lösemi ile mücadelede ailenin tutumları tedavi sürecinde çok etkili.
  • Aşk herkese göre değişen kavram; kimine göre süresi, kimine göre şekli önemli. `Aşk olmazsa meşk olsun` diyen de var, aşkın platoniğini seçen de.
  • Okyanusta karaya en uzak nokta Nemo Noktası olarak biliniyor.
  • Randevu Al