1 Haziran'da Hangi Kısıtlamalar Kalktı?

Yeni Normal Hayata Başlandı. 1 Haziran'da Hangi Kısıtlamalar Kalktı? Haziran Ayında kısıtlamalar, yasaklar kalktı? Hangi kısıtlamalar kalktı? Hangi Yasaklar Bitti? Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı?

1 Haziran'da Hangi Kısıtlamalar Kalktı?

Yeni Normal Hayata Başlandı. 1 Haziran'da Hangi Kısıtlamalar Kalktı? Haziran Ayında kısıtlamalar, yasaklar kalktı? Hangi kısıtlamalar kalktı? Hangi Yasaklar Bitti? Sokağa Çıkma Yasağı Olacak mı?

Türkiye, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirlerin bir kısmını bugünden itibaren gevşetmeye başladı. Restoran, kafe gibi işletmeler açıldı, şehirler arası seyahat kısıtlamaları kaldırıldı. İçişleri Bakanlığı, Cumartesi günü restoran, kafe, park, yüzme havuzu ve spor salonu gibi mekanların yeniden faaliyete geçmelerine ilişkin bir genelge yayımlamıştı.

Genelge uyarınca restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçesi ve kaplıcalar, belli kurallara tabi olarak günün belli saatlerinde yeniden hizmet vermeye başladı.

- Lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokalleri, SPA, sauna, kaplıca, hamam ve yüzme havuzu gibi mekanlar "belirlenen kurallar dahilinde" saat 22.00'ye kadar hizmet verebilecek.

- Eğlence mekanları ve nargile kafeler ise kapsam dışı tutuldu. Bu mekanlar kapalı kalmaya devam edecek. Spor merkezleri ve tesisleri ise artık saat 00.00'a kadar açık kalabilecek.

-1 Haziran'dan itibaren park/bahçe, rekreasyon alanları, piknik alanları, mesire ve ören yerleri ile sahil  bantlarında piknik, spor, yürüyüş, gezi, balık tutma vb. faaliyetlere de belirlenen kuralların yanı sıra "mesafe şartlarına uyularak" yeniden başlandı.

- Şehirler arası seyahat kısıtlamaları da bugünden itibaren tamamen kaldırıldı.
-
Plajlar, milli parklar, bahçeler, mü- zeler ve ören yerleri bugün açıldı.

- Hayvan satış yerleri de bugün faaliyete geçti. Hipodromlar ise 10 Haziran'da yeniden faaliyete geçebilecek.

- Kreş, gündüz bakım evleri, sürücü kursları, kütüphaneler, gençlik merkezleri de Haziran ayı içerisinde açılacak diğer mekanlar arasında yer alıyor.

- Deniz turizmi ve taşımacılığına yönelik sınırlamalar da yine belli kurallar çerçevesinde kaldırılacak.

- Sokağa çıkma yasağı 20'den 18 yaşa indi, 65 yaş üstü için devam

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta yaptığı açıklamada sokağa çıkma yasağı uygulanan yaş gruplarında 20 yaşın 18'e çekildiğini, 65 yaş üstü için ise bir süre daha devam edeceğini söylemişti.

Erdoğan, "65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve Pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olması devam edecek... 20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz. 0-18 yaş grubunun tamamı Çarşamba- Cuma günleri 14.00-20.00 saatlerinde sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak" demişti.

- Yaş gruplarıyla ilgili getirilen bir diğer istisna da 65 yaş üstünü ilgilendiyor.

Buna göre, 65 yaş üstü işletme sahiplerinin maske, mesafe ve temizlik şartlarına uymaları koşuluyla işlerinin başında bulunmalarına izin verilecek.

Kamu personeli işbaşı yaptı

Koronavirüs salgını nedeniyle idari izne çıkartılan ya da esnek çalışma sistemine geçen kamu personeli de bugünden itibaren normal mesaisine döndü.

Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlamam kronik rahatsızlığı bulunan kamu personelinin sağlık durumlarının takibinin ise çalıştıkları kurumlar tarafından yapılması öngörülüyor.

2 ay sonra ilk iç hat uçuş yapılıyor

Koronavirüs salgını nedeniyle 3 Nisan'da durdurulan iç hat uçuşları bugünden itibaren kademeli olarak yeniden başlıyor.

-  İlk uçuş İstanbul Havalimanı'ndan Ankara Esenboğa Havalimanı'na yapılıyor.

- Uçuşlar ilk etapta 5 büyük ilde (İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Trabzon) "uçulabilir sertifikası" verilen 6 havalimanında yapılacak.

- Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Havalimanı'nda yaptığı açıklamada, yurtdışı uçuşların başlaması için görüşmelerin de sürdüğünü belirtti.

- Yurtdışı uçuşlarda da, tahliye uçuşları hariç, 28 Mart'ta durdurulmuştu.

 Türkiye'de bugünden itibaren hangi kısıtlamalar kalkıyor?

Havalimanlarında alınan tedbirler kapsamında havalimanının her noktasına sosyal mesafe kuralını anlatan bilgilendirme panoları konulurken, havalimanına maskesiz giriş yapılamayacak.

Yolcuların vücut ısıları terminal girişinde bulunan termal kamera ile ölçüldecek, ilk etapta yolcu karşılamak ve uğurlamak için terminal biansına girişlere izin verilmeyecek.

Güvenlik görevlileri daha önce elle yapılan üst arama işlemini koronavirüs önlemleri kapsamında detektörle yapacak.

Sertifika verilen havalimanlarında, terminal içinde hijyen görevlileri de çalışmalara başladı. Bu görevliler akıllı kasklarla habersiz ve temassız olarak hem tek kişinin hem de aynı anda çok sayıda kişinin vücut ısılarını ölçecek.

Uçuş öncesi check-in kontuarlarına gelen yolcular özel bölmeli kontuarlarda işlemlerini yapıyor.

İşlemler, yolcular ile yer hizmetleri görevlileri arasında temassız şekilde gerçekleştiriliy

BBC TÜRKÇE

Paylaş:Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Molnupiravir etken maddeli antiviral Covid-19 ilacının 65 yaş üstü hastalar ve 18 yaş üstü yüksek riskli kişilerde kullanımına başlandı.
  • Pandeminin başında sadece sağlık çalışanlarında görülen uzamış Covid-19 enfeksiyonu yani post Covid-19 enfeksiyonu, şu anda sağlık çalışanı olmayan k
  • Covirgin 2020'den itibaren kelime dağarcığımıza eklenen yeni bir İngilizce kelime. Covirgin “Henüz Covid 19 Bulaşmamış Kişi” anlamına gelir. Covirgin'
  • Pandemi toplumumuzun tüm alanlarını etkilemeye devam ediyor. Türkiye, Omicron varyantı nedeniyle enfeksiyonlardaki hızlı artışın ortasında, yerel olar
  • COVID-19 vakaları her geçen gün artıyor. COVID Testi Pozitif Çıkanlar Ne Yapmalı? COVID için pozitif test yaptıysanız, sonra ne yapacaksınız? Ya da p
  • Uzmanlar, Omicron varyantının diğer koronavirüs varyantlarına benzer semptomlara sahip olduğunu söylüyor. Ateş, öksürük ve nefes darlığı belirtileri a
  • Randevu Al