PARKİNSON'U HIZLANDIRIYOR

PARKİNSON'U HIZLANDIRIYOR

NTV

Kanada'da yapılan bir araştırmada, Parkinson hastalığının ortaya çıkmasını hızlandıran gen mutasyonu tespit edildi.

 


Ottawa hastanesine bağlı araştırma enstitüsünden bilim insanları, glukoserebrozidaz (GBA) genindeki değişimin alfa-sinüklein proteinin beyinde birikmesine yol açarak Parkinson hastalığının ortaya çıkmasını hızlandırdığını belirtti.

Bilim insanları, alfa-sinükleinin, Parkinson'la birlikte beyinde kademeli olarak birikmesi nedeniyle "kötü kolesterole" benzediğine dikkati çekti.

Araştırmaya imza atanlardan Dr. Michael Schlossmacher bu durumun, gen mutasyonu olan kişilerin Parkinson belirtilerini diğerlerinden 4-5 yıl önce göstermesinin nedenini açıklayabileceğini ifade etti.

Schlossmacher, sonuçların başka araştırmalarla doğrulanması halinde yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesinin hızlanabileceğini vurguladı.

Araştırma "Annals of Neurology" dergisinde yayımlandı. 

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Teselli edici sözler kişinin üzüntüsünü azaltmaz, aksine artırır. Önce kişilere üzülme, yani kendilerini ifade hakkı tanımak gerekir.
  • Motivasyonunuzu kaybettiğiniz anda hayatınızda bazı değişikliklere ihtiyacınız olabilir. İşte öneriler...
  • Kişinin hayatta en çok endişe duyduğu şeylerin başında sevdiklerinin başına kötü bir şeyin gelmesidir. Bu dönem eğer doğru biçimde geçirilmezse kişiy
  • Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aşk su gibidir fazla kaynarsa buharlaşır diyor ve ekliyor: Aşkın formülü H20'dur. Pozitif iletişim kurulamazsa aşk buhar olu
  • Sevdiğini hastalık derecesinde kıskananlar, çevresine kötü koku yaydığına inandığı için suçluluk duyanlar, doktor muayenesine genelde kendi kafasında
  • Çocukluk çağında olduğu gibi erişkin yaşamda da DEHB tedavisinde ilaç kullanımı genellikle etkili ve hızlı cevap oluşturur.
  • Randevu Al