TIPTA ÜÇ BÜYÜK ADIM

TIPTA ÜÇ  BÜYÜK ADIM

Milliyet

Bilim adamlarının tıpta yarattığı üç büyük adım, birçok hastalığa çare olacak ve umut dağıtacak. İşte detaylar.

 


1- Kapsül robotla teşhis devrimi...
2- İlaç eriyecek çip bildirecek...
3- Bulaşıcı yaz cebe gelsin!...

1- ÇİN’DE HASTALIKLARIN TEŞHİSİ İÇİN KÜÇÜK BİR KAPSÜL ROBOT İCAT EDİLDİ.


Halkın Günlüğü gazetesinin haberine göre, Çongçing Cinşan Bilim ve Teknoloji Grubu’nun geliştirdiği “dünyanın ilk hareket edebilen kapsül robotu“ testler başarıyla tamamlanırsa 2011’de piyasaya sürülecek. Cinşan Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Vang Cinşan, kapsül robotun klasik endoskopi robotunun üçte bir boyutunda olduğunu söyledi. Cinşan, robotun uzaktan kumanda edilebildiğini belirtti. Yutulan robotun yön kontrolörü sayesinde hastalık şüphesi olan bölgeleri inceleyebileceği belirtildi. Robotun 2 bin yuan’dan (yaklaşık 420 TL) satılacağı bildirildi.

2- İLAÇ ERİYECEK ÇİP BİLDİRECEK


İlaç firması Novartis, içinde çip bulunan tablet ilaç için onay başvurusunda bulunmaya hazırlanıyor. “Akıllı ilaç” teknolojisi olarak adlandırılan çipli ilaçlar sayesinde, ilaç midede çözündükten sonra ortaya çıkacak minik çip hastanın midesine yerleştirilen banda yapışarak hastayla ilgili verileri aktaracak. Bu veri de internet üzerinden doktora ulaştırılacak.

3- BULAŞICI YAZ CEBE GELSİN!


İngiltere’de bilim adamları cinsel yolla bulaşan hastalıkları cep telefonuyla yapılacak basit bir testle tespit etmenin yolunu geliştirdi. St George Üniversitesi uzmanları cep telefonuna entegre edilecek minik bir ekipmana konacak tükürük ya da idrar örneğinin özel bir programla inceleneceğini, özel çiplerle gerçekleştirilen bu yöntem sayesinde birkaç dakika içinde sonuç alınacağını söyledi. Yöntemin gençler arasında popüler olması bekleniyor.