TEMEL BAKICI ANNEDİR

Paylaş:

Anneyizbiz 

Yaşamın bütünü ve anlamı anne kavramında somutlaşır. Anne, çocuk için hayatın ta kendisidir.

 


Çocuğunuzla ilişkinizdeki tutarlılık, devamlılık ve bağlılık, ona hayatının ilk ve en önemli duygusunu verir: güven duygusunu. Çocuğunuz, sizin sağlıklı tutumlarınızla önce size, sonra kendisine ve çevresine güven duymayı öğrenir. Sevgi, oluşan güvenin üzerine kurulur.

Doğduğu andan itibaren annesinden her koşulda kayıtsız şartsız ve karşılıksız sevgi gören bir çocuk, çevresiyle ilişkilerinde de son derece uyumlu, insancıl ve doğal olacaktır. Bireyin kişiliğinin oluşmasındaki her aşamada özellikle annesinden aldığı çok büyük etkiler vardır. Çocuğunuz ve sizin aranızda oluşan güven duygusu, onun gelecekteki bütün bireysel ilişkilerinin de temelini oluşturur.

TEMEL BAKICI ANNEDİR


Anne-çocuk arasında bağlılık olarak tanımlayabileceğimiz duygu, hayatın ilk anında başlıyor. Burada pek çok etken var aslında; özellikle anne adayına bebeği daha doğmadan empoze edilen kutsal annelik kavramıyla şartlanan kadınlar, bebek doğduğu anda genellikle büyük bir ilgi, şefkat ve sevgiyle çocuklarını bağırlarına basarlar.

Doğmadan, tanımadan, emek verilmeden bir canlının bu kadar çok sahiplenilerek seviliyor olmasına zaten bir tek anne-çocuk arasındaki ilişkide rastlanılır. Anne yüzünü bile görmediği, huyunu suyunu bilmediği yavrusuna o daha doğmadan sevgisini hazır eder. Bu anlamda çocuğun annesine olan ilgisi de ilginçtir.

Annesinin kucağına verildiği anda ağlaması kesilen, anneyle göz göze gelen, onun kokusuna ve koynuna sokulan yeni doğmuş bebek hikayeleri çok tanıdıktır. Temel bakıcı annedir ve çok istisnai durumlar dışında anne ile çocuğun çok özel ve anlamlı ilişkiler kurduğu görülür. Dolayısıyla adına sevgi diyeceğimiz bu bağlılık daha doğar doğmaz başlamaktadır.

İhtiyaçları karşılanan, ağladığında annesinden ilgi gören, karnı doyurulan ve kucağa alınan çocuk, annesiyle olan bu birliktelikten dolayı büyük huzur ve mutluluk yaşar. Sevgi, çocuğun annesiyle olan ilişkisinde yaşadığı bütün olumlu duyguların toplamından oluşur.