SiGARA İÇME EĞİLİMİ ARTIYOR

SiGARA İÇME EĞİLİMİ ARTIYOR

A.A

Bilimcilerin yaptığı araştırma,  statüsü yükselen kadınların sigara içme eğiliminin arttığını gösterdi.

 


Kadınların az desteklendiği Çin, Endonezya, Pakistan, Suudi Arabistan ve  Uganda gibi ülkelerde sigara tiryakisi erkeklerin oranının, kadınlardan beş kat  fazla olduğunu gösteren araştırma, kadınların diğerlerine göre daha fazla  desteklendiği Avustralya, Kanada, Norveç, İsveç ve ABD gibi ülkelerde ise kadın  ve erkekler arasında sigara kullanımı oranlarında neredeyse fark bulunmadığını  ortaya koydu.

Kanada'nın Ontario eyaletindeki Waterloo Üniversitesi'nden Geoffrey  Fong'un başkanlığında bir grup araştırmacı tarafından yapılan, 74 ülkeyi kapsayan  araştırma, Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) “Bulletin” adlı dergisinin dünkü  sayısında yer aldı.

Araştırmada ülkelerin kadınları destekleme oranları, BM Kalkınma  Programının kullandığı “kadınların parlamentoda temsil oranları”, “oy verme  hakları” ile “erkek ve kadınlar arasındaki gelir farkının kıyaslanması” gibi  kriterler baz alınarak hesaplandı.

Araştırmada, dünyada sigara tiryakisi erkeklerin sayısının kadınlardan  beş kat fazla olmasına karşın, farklı ülkelerdeki, erkek ve kadın sigara  tiryakileri arasındaki farkın dramatik ölçülerde değişkenlik gösterebildiği  belirtildi.

Çin'de erkeklerin yüzde 61'inin, kadınların ise sadece yüzde 4,2'sinin  sigara tiryakisi olduğu kaydedilen araştırmada, buna karşılık gelişmiş ülkelerde  kadınlarla erkekler arasındaki sigara kullanım oranları arasında neredeyse bir  farkın bulunmadığına dikkati çekildi.

Araştırmayı yürüten ekibin başı Fong, Bulletin dergisinde yer alan  yazısında, araştırmanın cinsiyet hedefli tütün denetim faaliyetlerinin  artırılmasının önemini gösterdiğini belirterek, tütün ürünlerine getirilen  vergilerin artırılması, daha belirgin ve daha çarpıcı grafiklerin kullanıldığı  sağlık uyarılarına yer verilmesi, tütünsüz yaşam kanunları çıkarılması ve tütün  ürünlerinin reklamının ve promosyonunun yasaklanması gibi önemlerin önemini  vurguladı.

Uzmanlar, sigara tiryakilerinin yüzde 50'sinin tütün ürünlerinin  kullanımına bağlı nedenlerle hayatını kaybettiğine işaret ederken, DSÖ, tütün  kullanımını, “dünyanın şimdiye kadar karşılaştığı en büyük halk sağlığı  tehditlerinden biri” olarak niteliyor.

Tütün ürünlerinin kullanımına bağlı nedenlerden dolayı her yıl 5 milyon  kişinin hayatını kaybettiğini belirten uzmanlar, sigara kullanımının denetim  altına alınması yönünde adımlar atılmaması durumunda 2030 yılına gelindiğinde bu  sayının 8 milyona çıkacağına dikkati çekiyor.