SADAKATSIZLIKTAN DA SORUMLU

SADAKATSIZLIKTAN DA SORUMLU

Cumhuriyet Gazetesi Bilim Teknik Eki

Binghamton Üniversitesi’nde Justin Garcia ve arkadaşları, çiftlerdeki sadakatsızlıktan sorumlu olan bir DNA sekansı saptadı.

 


Buna göre, kalıtımlarında DRD4 genini taşıyanlar aldatmaya ve tek gecelik ilişkilere daha meyilli. Bilim insanları 181 kişide bu gen varyantını araştırırken aynı zamanda bu kişilerin cinsel yaşamları hakkında da bilgi almışlar.

Sonuç: Bu geni taşıyan katılımcıların tek gecelik ilişki yaşama olasılığı kontrol grubuna kıyasla iki misi fazla. DRD4 genine sahip kişilerin yarısı bir kez eşlerini aldatmış. Oysa diğerlerinde aldatma oranı sadece yüzde 22, diyor araştırmacılar. Aynı gen daha önceleri de alkolizm ve kumar bağımlılığıyla ilişkilendirilmişti. Dahası, korku filmi düşkünlüğünde bile DRD4’ün etkisi büyük. Diğer bir araştırmada ise yeni sosyal olaylara açık olmanın da bu genle ilgili olduğu ortaya çıkmıştı. Kısacası bu gen varyantı genel anlamda tehlikeli davranışlara zemin hazırlıyor. Bir genin bu kadar çeşit davranış biçimleri üzerinde etkili olması, DRD4’ün bir dopamin reseptör geni olduğunun bilinmesi halinde daha iyi anlaşılıyor.

Uyarı maddesi dopamin, genellikle “mutluluk hormonu” olarak kabul edilen önemli bir nörotransmitter maddesidir. Dopamin salgısı özellikle de “ödüllendirme sistemiyle” ilişkili davranışlarda önemli bir rol oynuyor. Bağımsız sekste riskler yüksek, ödüllendirme büyüktür ve motivasyon ise değişkendir.

Tüm bu elementler bir dopamin “sarhoşluğunun” garantisidir, diyen Garcia öte yandan da bu gen varyantının illa ki gelişigüzel cinsel davranışlara sebep olmayacağını da vurguluyor. Sonuçta genler ve davranışlar arasındaki ilişkiler hiçbir zaman kesin değildir diyor, bilim insanları.