PSİKİYATRİ HASTALARININ SERGİ

PSİKİYATRİ HASTALARININ SERGİ

A.A

Tedavi gören hastalar tarafından yapılan el sanatlarından oluşan Bizim Sanatımız sergisi açıldı.

 


Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniğinde tedavi gören hastalar tarafından yapılan resim, ebru ve diğer el sanatlarından oluşan “Bizim Sanatımız” sergisi açıldı.

Antares AVM'deki serginin açılışında konuşan Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Klinik Şefi Prof. Dr. Ali Çayköylü, psikiyatrinin sanat olarak başlayan bir bilim olduğunu, bu dalın tıp sanatlarının en eskisi, tıp bilimlerinin ise en yenisi olduğunu söyledi.

Sanat ve psikiyatri ilişkisinin eskilere dayandığını ifade eden Çayköylü, “Psikiyatri hastaları, yaşadıkları duyguları ve düşüncelerini, hastalığın belirli evrelerinde, özellikle de iyileşme dönemlerinde ya da kendilerini çok iyi hissettiklerinde sanat yönlerini ortaya koyarak ifade ederler” diye konuştu.

Hastaların duygu ve düşüncelerini ortaya çıkarmak, bunları daha olumlu yöne kanalize etmek, özgürlüklerini artırmak, becerilerini göstermek açısından sanatsal çalışmalarda bulunmalarının önem taşıdığını anlatan Çayköylü, sanat, spor ve diğer bilişsel faaliyetlerin tedavi sürecinde ayrıca olumsuz duyguların öne çıkmasını da önlediğini bildirdi.

Çayköylü, bu tür faaliyetlerin, toplumda geri plana itilme durumuyla karşı karşıya kalan hastaların “biz de varız” diye ortaya çıkmalarını ve görülür olmalarını sağladığına işaret etti.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun, daha önce sergi açılışına katılacağı bildirilmesine rağmen başka bir programı nedeniyle açılışta yer almadı.