MESLEK ANSİKLOPEDİDEN

MESLEK ANSİKLOPEDİDEN

A.A

TEGV, çocukların iş ve meslekleri yakından tanıyabilmeleri için bir ansiklopedi hazırladı. İşte detaylar.

 


Türkiye'de ilk olan ansiklopedide, aile hekiminden avukata, ambulans  görevlisinden bisiklet tamircisine, kuru temizlemeciden peyzaj mimarına kadar 300  meslek mensubunun görevi, çocukların kolayca kavrayabileceği dille anlatılıyor.

Mesleklerin, anlatımının yanı sıra eğlenceli ve renkli şekilde  resmedildiği ansiklopediyle, çocukların, iş dünyasının çeşitliliğini, farklı  mesleklerin gerektirdiği nitelikleri ve sağladıkları olanakları keşfetmeleri  sağlanarak, kendilerine en uygun seçimleri yapabilmeleri için doğru altyapıyı  kurmaları hedefleniyor.

TEGV'in 6, 7 ve 8. sınıfa devam eden öğrencilere yönelik VISA Europe'nin  katkılarıyla yürüttüğü “Kariyer Yolculuğuma Başlıyorum” projesi kapsamında  yayımladığı ansiklopedide, iş dünyasını daha yakından tanıtabilmek amacıyla  belirli bir eğitim ya da ustalıkla elde edilen mesleklerin yanında iş yaşamında  alınabilecek çeşitli rollere ve görevlere yer veriliyor.

Aslı Aydın Özdemir ve Yaprak Kaymak'ın yazdığı, Barış Hasırcı'nın  resimlediği ansiklopedi, şimdilik projeye katılan çocuklara dağıtılıyor.  Ansiklopedinin gelecek dönemde satışa sunulması planlanıyor.
        
“KARİYER OLANAKLARINI KEŞFEDECEKLER”

        
TEGV Semahat-Dr. Nusret Arsel Eğitim Parkı Yöneticisi Olçum Kavruk,  projenin amacının çocukları bireysel özelliklerini  ve aynı zamanda eğitim ile kariyer olanaklarını keşfetmeleri üzerine  bilinçlendirmek ve onlara farkındalık kazandırmak olduğunu söyledi.

Projenin içeriğinin özel geliştirilen oyunlar ve eğitim materyalleriyle  desteklendiğini bildiren Kavruk, proje kapsamında öğrencilerin kariyer  vizyonlarını geliştirmek için mesleğinin önde gelen isimlerinin, çocuklarla bir  araya getirildiğini belirtti.

Ayrıca çeşitli meslek dallarının işbirliği içinde çalıştığı tesislere  çocuklar için geziler düzenlendiğini anlatan Kavruk, proje kapsamında ulaştıkları  çocuk sayısının 25 bin olduğunu bildirdi.