KIŞ GÜNEŞİNİ KAÇIRMAYIN

KIŞ GÜNEŞİNİ KAÇIRMAYIN
Paylaş:

A.A

Uzmanlar, vücudun sağlıklı kemik gelişimi için mutlaka kış güneşinden faydalanılması gerektiğini
açıkladı.

 


Bir süredir kış şartlarına rağmen güneşli günler yaşadığımıza dikkat çeken uzmanlar, vücudun sağlıklı kemik gelişimi için mutlaka kış güneşinden faydalanılması gerektiğini, D vitamini ihtiyacı için 7'den 70'e herkesin günde en az 15-30 dakika güneşlenmesini öneriyor.

Çocuk hastalıkları Uzmanı Doktor Fatih Gök, güneş ışınlarının günlük yeteri oranda alındığında vücudun D vitamini ihtiyacının önemli ölçüde karşılandığına dikkat çekti. Dr. Fatih Gök, özellikle çocukların sağlıklı kemik gelişimleri için D vitaminine ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Vücudun yeteri miktarda D vitamini alması için günde en az 15-30 dakika güneşlenmesinin gerekli olduğunu belirten Dr. Fatih Gök , "Çocukların sağlıklı kemik gelişimleri açısından beslenme kadar güneşlemenin de büyük yararı vardır. Vücudun yıllık D vitamini ihtiyacını karşılamak için sadece yaz aylarında güneşlenmek yetmez. Kış güneşinden de mümkün ölçüde faydalanmak gerekir" şeklinde konuştu.

D VİTAMİNİ GRİBE KARŞI DA ETKİLİ

Çocukların olduğu kadar yetişkinlerinde yeteri miktarda günlük D vitamini ihtiyacını karşılaması gerektiğini bildiren Dahiliye Uzmanı Dr. Önder Akkaya ise D vitamininin sadece güçlü kemiklere sahip olmak için değil, soğuk algınlığı ve gribe karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, kanserden ve kalp hastalıklarından korunmak için de ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi. Vücuttaki D vitamini eksikliğinin depresyon, akne ve ağrı gibi rahatsızlıklara neden olabileceğini de belirten Dr. Akkaya, güneşten olabildiğince fazla yararlanabilmek için saç, yüz, boyun, el ve kolların güneşle temas etmesi gerektiğini söyledi.

GÜNEŞLENMEK KADAR D VİTAMİNLİ BESİNLERDEN DE YARARLANILMALI

Her yaşa göre vücudun D vitamini ihtiyacının yetişkinler için 400 IU olduğunu belirten Dr. Akkaya, son yıllarda insanlarda D vitamini eksikliğinin ciddi oranda arttığına dikkat çekti. Vücudun yeteri miktarda D vitamini alabilmesi için güneşlenmenin dışında beslenmemize de dikkat etmemiz gerektiğini önemle vurgulayan Dr. Akkaya, özellikle kış aylarında süt ve süt ürünlerinin yanı sıra balık, mantar ve tahıllardan oluşan gıdalarla beslenmemiz gerektiğini söyledi.

Dr. Akkaya, "Yılın bu aylarında vücuttaki D vitamini eksikliğine karşı özellikle kahvaltılarımıza dikkat etmeliyiz. Kahvaltılardan mutlaka süt ve süt ürünlerini eksik etmezken, tahıllı gıdalardan almayı da unutmamalıyız. Bunun yanında özellikle mantar ve somon balığını da öğünlerimizde tercih etmeliyiz" dedi.