KAHVE İNME RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR

KAHVE İNME RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR

CUMHURİYET BİLİM TEKNİK EKİ

Kadınlarda en sık yaşanan ölüm nedenlerinden biri, beyin enfarktüsüdür. İsveç'te gerçekleştirilen bir araştırma, kahve tüketiminin bu riski önemli ölçüde düşürdüğünü gösterdi.

 


İsveç'teki 35.000 kadının kahve içme alışkanlığını inceleyen Karolinska Enstitüsü'nden Susana Larsson, günde bir fincandan fazla kahve içen kadınlarda inme riskinin düştüğünü saptadı.

Stroke dergisindeki yazıya göre 1997 yılında başlayan araştırma çerçevesinde yasları 49-83 arasında değişen kadınlar hakkında bilgiler toplanmış. O tarihte hiçbir kadında kalp-dolaşım hastalığı bulunmuyordu.

2008 yılının sonuna kadar yaklaşık olarak 1700 inme vakası kaydedilmiş. Sonuçlara göre günde bir fincandan fazla kahve içen kadınların inmeye yakalanma riski yüzde 25daha düşük. Kahve, olasılıkla iltihaplanmaları zayıflatıyor, oksidatif stresi düşürüyor ve ensülin duyarlılığını iyileştiriyor. Ölçülü miktarda kahve tüketiminin diyabet, karaciğer kanseri ve beyin enfarktüsü riskini düşürdüğüne dair çok sayıda kanıtlar bulunuyor diyor Larsson.