E-bültenimize kayıt olarak güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

GÜÇLÜ HAFIZA İÇİN SAKIZ

GÜÇLÜ HAFIZA İÇİN SAKIZ

Milliyet

İngiliz The Sun gazetesi, bugüne kadar yapılan araştırmalardan yola çıkarak, hafızayı güçlendirmek için neler yapılabileceğini sıraladı.

 


SAKIZ ÇİĞNEMEK: İngiltere’deki Northumbria Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, sakız çiğnemenin hafızayı yüzde 25 oranında güçlendirdiğini gösterdi. Sakız çiğnemenin kalp atışını hızlandırarak beyne daha fazla oksijen taşınmasını sağlıyor olabileceği belirtiliyor.

ALKOLÜN DOZUNU KAÇIRMAMAK: Aşırı alkol tüketimi özellikle 25 yaş altı gençlerde hafızaya zarar veriyor. Ayrıca sindirim sitemi ve bağırsakları da olumsuz etkiliyor.

YÜRÜMEK: Alzheimer Araştırmaları Vakfı’na göre, haftada 9-10 km yürüyüş yapmak beyin sağlığı için gerekli ve Alzheimer riskini azaltıyor.

B VİTAMİNİ: Oxford Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, iki yıl boyunca B vitamini alan 70 yaş ve üzeri hastaların, almayanlara göre daha az hafıza problemi yaşadıkları görüldü.

NEFES EGZERSİZİ: Stres, uzun vadede beyin hücrelerini etkileyerek hafıza ve öğrenme sorunlarına yol açıyor. Nefes egzersizleri ve meditasyonla stresten uzak durun.

YETERLİ UYKU: ABD’li araştırmacılar, 8 saatten az uyuyanların hafıza testlerinde başarısız olduğunu belirledi. Kafein-den uzak durun, uyumadan önce papatya çayı ya da sütlü içecekler için. 

BEYİN JİMNASTİĞİ: Almanya Sağlık Hizmetleri Enstitüsü, bulmaca gibi zihin geliştirici oyunların beyni meşgul ederek hafıza sorunlarını engellediğini tespit etti.