E-bültenimize kayıt olarak güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

GELİRİNİ DE ETKİLİYOR

GELİRİNİ DE ETKİLİYOR

Haber7

Çocukluktaki psikolojik sorunların kişinin hayatı boyunca ekonomik ve sosyal sorunlarla karşı karşıya kalmasına neden olabileceği ortaya çıktı.

 


İngiltere'de yapılan araştırmaya katılan 17 bin 634 kişi, doğumunun ilk haftasından 50 yaşına kadar izlendi.

Çocuklukta ciddi psikolojik sorunları olanların gelirinin 50 yaşına geldiklerinde, sorun yaşamamış olanlardan yaklaşık yüzde 25 daha az olduğu belirlendi.

Amerikan PNAS dergisinde yayımlanan araştırmada, çocuklukta ciddi sağlık sorunları yaşayanların ise 50 yaşında diğerlerinden ortalama sadece yüzde 9 daha az kazandığı vurgulandı.

Araştırmacılardan James Smith, buna göre çocukluktaki psikolojik sorunların, sağlık sorunlarından daha fazla olumsuz etkilerinin olabileceğini belirtti.

Ayrıca bilim adamları, sorun yaşamış çocukların yetişkinlikte işlerine daha az özen gösterdiğine, bu kişilerde evlenme oranının daha düşük ve diğerlerinden daha dengesiz sosyal ilişkilere sahip olduğuna dikkati çekti.

Daha önce ABD'de yapılan araştırmalar da çocuklukta yaşanan psikolojik sorunların kişinin hayatı boyunca olumsuz sosyoekonomik etkileri olabileceğini göstermişti.