DÜŞÜK GELİR BEYNİ YORUYOR

DÜŞÜK GELİR BEYNİ YORUYOR
Paylaş:

Usa Today/Çeviri: Ayda Çayır-Şaban Özdemir(NP GRUP)

 


Düşük gelir beyin gelişiminde olumsuz etki yapıyor. Öyle ki para beyin üzerinde doğrudan etkili.

Düşük gelire sahip, 9-10 yaşlarındaki çocukların bazı beyin fonksiyonlarının varlıklı çocukların oldukça gerisinde olduğu belirlendi. Aradaki fark neredeyse felcin yol açtığı hasara eşdeğer.

California-Berkeley Üniversitesi’nden araştırma lideri Mark Kishiyama bu konudaki görüşleri şöyle: “Yoksul çocukların prefrontal korteksinde lezyon oluşumuna yol açan, felçli hastalarınkine benzer bir patern söz konusu. Bu durum bu çocuklarda yüksek düzeyde düşünme ve problem çözmeyi kontrol eden, prefrontal korteks fonksiyonunun azaldığını veya bozulduğunu düşündürüyor.” 

Araştırmacılar öteden beri yetersiz beslenme, stres, bilgisizlik ve toksik ortamların yoksul çocuklar üzerindeki yıkıcı etkilerine dikkat çekiyorlar. Araştırmada yoksul çocukların nöral sistemlerinin orta sınıf çocuklardan farklı bir biçimde geliştiği ortaya kondu. Dil gelişiminin ve “yürütücü fonksiyonun” yoksulluktan zarar gördüğü, planlama, detayları hatırda tutma ve derste konsantre olma becerisinin etkilendiği saptandı. 

Bu tarz eksiklikler odaklı dersler ve çocukları sesli düşünmeye veya yürütücü fonksiyonlarını kullanmaya teşvik eden oyunlar sayesinde tersine çevrilebiliyor. Fakat bu durum oldukça yoğun müdahaleler gerektiriyor.

Çalışma Cognitive Neuroscience Dergisi’nde online olarak yer alıyor.