DEPRESYONDA YENİ TEDAVİ

Habertürk

Son yılların sinir hastalıklarıyla ilgili en büyük buluşu beyine yerleştirilen elektrotlardı, belki yakın gelecekte kansız ışın tedavileri bunun yerini alacak.

 


Harvard, Pensilvanya Üniversiteleri ve Massacshusetts Tıp Fakültesi'nden bir ekibin gerçekleştirdiği bir araştırma herhangi bir tel yahut elektrot kullanmadan bir organizmanın sinir sistemini kontrol etmeyi başardı.

Şimdilik sadece sinir sistemi çok iyi bilenen ve az sayıda(302) sinir hücresine sahip, şeffaflığından dolayı ışığa duyarlı milimetrik bir iplik kurdunda yapılan bu deney gelecekte araştırmaların derinleştirilmesiyle insanlarda sinir sistemi bozukluklarından kaynaklanan hastalıkların, kan dökülmeden yahut ilaç kullanılmadan, tedavisinde de bir başlangıç olabilir.

Bu hafta Journal Nature Methods dergisinde tanıtılan yöntemde ışık titreşimlerinden yararlanılıyor ve iplik kurdunun davranışları sinir hücrelerine müdahale edilerek yönlendiriliyor. Bunu sağlayan ise araştırmacıların geliştirdiği, hareket ve davranışları gerçek zamanlı kontrol etme sistemi (CoLBERT) adını verdikleri bir optik araç.

Harvard Üniversitesi Beyin Araştırmaları Merkezinden Prof Aravinthan D.T. Samuel " Bu optik araç bize mavi ve yeşil ışık titreşimlerini kullanarak yüzen veya yavaş hareket eden iplik kurdunun sinir sistemini kontrol etme imkanı sağlıyor" diyor. Bu araçla kurttaki nörönlar ve kas hücreleri etkin veya edilgen hale getiriliyor,"kurdu gerçek bir biyorobota dönüştürebiliyoruz." diyorlar bilim insanları.

Yüksek hassasiyetteki mikro aynalar vasıtasıyla lazer ışığını doğrudan iplik kurdunun içindeki hücrelere yolluyorlar, sonrada  mavi ya da yeşil lazer ışığı kullanarak bu kurdların hareketlerini ve yumurtadan çıkma faaliyetlerini uyarabiliyorlar.

Bilim insanları ayın zamanda ışık titreşimlerini kurdun sola ya da sağa hareket ettirmekte de kullanabiliyor. Hatta kurdun üreme sistemindeki sinir hücreleri uyarılarak onların yumurta üretimi bile etki altına alınabiliyor.

Bilim insanları bu gelişmenin nörobilim sistemlerine derin sonuçlar doğurmasına yüksek ihtimal olarak görüyor. Çünkü sinir sistemi faaliyet ve davranışlarını araştırmada yeni bir araç sunuyorlar. "labratuarımız sinir sisteminin araştırılmasında yeni optik metodlara öncülük ediyor, bu da en son ve belkide en büyük buluşumuz." diyorlar.

Belki şu an sinir hastalıklarında en ileri tedavilerden biri olarak beyinin içine ya da beyni etkileyen vulgar damar üzerine yerleştirilen elektrotlar yerini kısa süre sonra sinir hücrelerini doğrudan etkileyen ışın tedavilerine bırakabilir.  

depresyon, beyin, elektroşok, elektrotlardı, titreşim, araştırma