ÇOCUK SUÇLARI HARİTASI

ÇOCUK SUÇLARI HARİTASI

A.A

10  bilim adamının katılımıyla yapılan ve yaklaşık 2 yılda tamamlanan araştırma,  rapor haline getirildi.

 


Hayat Boyu Eğitim ve Gelişim Derneği (HEGEM)  tarafından 81 ildeki çocuk suçlarının analizini ortaya çıkarmak amacıyla, 10  bilim adamının katılımıyla yapılan ve yaklaşık 2 yılda tamamlanan araştırma,  rapor haline getirildi.

HEGEM Genel Başkanı Adem Solak, Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde  düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin 81 ilinde meydana gelen çocuk  suçlarının analizini yapmak amacıyla araştırma yaptıklarını belirtti.

Son iki yılda yapılan bu çalışmayı, “Türkiye'nin Suç Haritası” başlığı  altında bir rapor haline getirdiklerini ifade eden Solak, çocuk suçluluğu ve  mağduriyeti boyutunda 81 ilin analizi ile ilgili ilginç sonuçlara ulaştıklarını  kaydetti.

Cumhuriyet tarihinde ilk kez çocuk suçluluğu ve mağduriyeti yönünden  detaylı bir çalışma gerçekleştirildiğini ifade eden Solak, “Bu çalışmada 6  profesör, 4 doçent olmak üzere toplam 10 bilim adamı görev aldı. 2009 sonu  verilerine göre, sanık, şüpheli ve mağdur olarak adliye kayıtlarına giren çocuk  sayısı 602 bin, 2010'un ilk 9 ay verilerini de eklediğimizde 1 milyon 124 bine  ulaşmış durumdadır. Yani bu çocukları kollayamadık. Onlara sahip çıkamadık.  Onlarla ilgili aile, okullar ve devlet kurumları olarak gerekeni yapamadık”  dedi.

Solak, ortaya çıkan sayının çok ürkütücü olduğunu vurgulayarak, şöyle  devam etti:

“Çünkü 6 komşu ülkenin toplam nüfusu kadar biz çocuk nüfusa sahibiz.  Yani 25 milyon civarında 12 yaşın altında çocuğumuz var. Bunlarla ilgili ciddi  sıkıntılı süreç var. Çocuk suçluluğu ve mağduriyeti başlığı altında Türkiye'de  ilk kez illerin çocuk suçlarını, o ilin çocuk nüfus oranlarına göre sıraladık. Bu  çalışmayı yaparken 7 ayrı faktör üzerinde durduk. Çocuk hakkında açılan davaları,  çocuk sanık sayısını ve çocuk şüpheli sayısını çocuk nüfus oranına göre  değerlendirdik.”
        
“ESKİŞEHİR, İZMİR, MANİSA, BALIKESİR VE AYDIN İLK 5'TE YER ALIYOR”

        
Çalışmanın yapıldığı 81 ilin verilerini tek tek analiz ettiklerini  anlatan Solak, şunları söyledi:

“Bu analiz sonuçlarına göre, çocuk suçları ve mağduriyeti yönünden doğu  illerinin aksine batı illerinin ilk sıralarda yer aldığını gördük. Eskişehir,  İzmir, Manisa, Balıkesir ve Aydın ilk 5 sırada yer alıyor. Diyarbakır 24,  İstanbul 26, Ankara da 55. sırada yer alırken, son 5 il sıralamasında ise  Trabzon, Gümüşhane, Giresun, Artvin ve Adıyaman bulunuyor. Trabzon'da yaşanan  rahip cinayeti ve Hrant Dink'i öldüren çocuğun Trabzonlu olması nedeniyle,  Trabzon bir dönem suçlu kent olarak ilan edildi. Trabzonlu olarak başka bir  şehirde sokağa çıkmaktan, kendimizi Trabzonlu olarak tanıtmaktan çekinir duruma  gelmiştik. Eğer o dönemler Türkiye'nin suç haritası çıkartılmış olsaydı,  'İstanbul, Mardin, Malatya ve Trabzon'da sıra dışı olaylar yaşandı' diye bu kadar  haksızlık edilmezdi. Artık bu konuda ezberlerin bozulması lazım.”
        
 “ŞEHİRLERİMİZDE ÇOCUK SUÇ MAKİNELERİ OLUŞMAYA BAŞLADI”
        
Solak, suç oranı yüksek illerden, suç oranı düşük olan illere çocuk  ihracatı yapıldığını iddia ederek, “Şehirlerimizde çocuk suç makineleri oluşmaya  başladı. Çocuk suçlarında ilk sırada yer alan illerdeki suç çeteleri, suçu az  olan illere suçlu çocuklar ihraç etmekte. Bu enteresan bir gelişmedir. Yani  seyyar suç işleyen çocuklarımız var” dedi.

Çocukları Koruma Kanunu'nun işleyişiyle ilgili ciddi sıkıntılar  yaşandığını savunan Solak, “Bu konunda çocukların rehabilite edilmesi ön  plandadır. Fakat kanunun rehabilitasyon bölümü eksik kaldığından kanunun daha çok  suç işleyen çocukları koruyan kanuna dönüştüğünü görüyoruz. Burada en büyük görev  Milli Eğitim Bakanlığına düşmektedir. Araştırmalarımız sonucunda 25 milyonluk  çocuk nüfusu olan ülkemizde bir çocuk icracı bakanlığının olması gerektiğini  gördük” diye konuştu.