Beyindeki ses mozaiği görüntülendi

Paylaş:

Beynimiz işitilenleri süzüyor. Max-Planck Enstitüsü bilim adamları şimdi ton frekanslarının ne şekilde işlendiğini buldular.

Beyindeki ses mozaiği görüntülendi Max-Planck Biyolojik Sibernetik Enstitüsü bilim adamları, belli başlı frekanstaki tonların hangi beyin bölgelerinde işlendiğini görüntülediler. Tonların mozaiğiyle, insanların, diğer kişilerin seslerini gürültülü bir ortamda ne şekilde duyabildiklerinin aydınlanması bekleniyor. Sesli bilgilerin işlendiği bölge, işitsel korteks (auditorial cortex) olarak tanımlanmakta. Christopher Petkov yönetiminde çalışan araştırmacılar, şebeklere farklı frekanslarda tonlar dinletirken, görüntüleme tekniğiyle işitsel kortekste hangi alanların etkinleştiğini izlemişler.

Böylece bu verileri insanın beyin etkinlikleriyle karşılaştırarak, maymun ve insanın ses merkezleri arasındaki farklılıkları inceleme olanağını elde etmişler. Plos Biology dergisinde yayımlanan araştırma yazısına göre deney hayvanlarının işitsel korteksinde farklı alanlar da saptanmış. Bu sayede en çok etkinleşen alanlar için frekans haritası çıkarmışlar. Bu haritalar, belli başlı frekansların hangi alanda işlendiğini göstermekte.

Araştırmacılar beynin yüzeyinde mozaiğe benzer bir şekilde yer alan toplam on bir işitsel korteks alanı tespit etmişler. Enstitüden yapılan açıklamaya göre bir alandan işlenerek çıkan frekans yükseliyor veya düşüyor.

Bunun bitişiğindeki alanda ise frekans tam tersi bir şekilde gelişiyor. Yani işitsel korteksten yüksek ve düşük ton seviyeleri çıkmakta ve bu durumdan da sinir hücreleri sorumlu. Her frekans her işitsel korteks alanında tekrarlanıyor.

Belki de her alanın farklı bir görevi vardır ama farklılıkların ne olduğunu bilmiyoruz henüz diyor Petkov. İşitsel korteks alanlarındaki ton seviyesi motiflerini kaba bulan araştırmacılar, görüntüler sayesinde sadece birbirinden dört oktav uzaklıktaki tonları net bir şekilde ayırt edebilmişler.

Bu her şeyden önce deneysel koşullarla ilgili. Maymunlara, doğal yaşam alanlarında da duydukları yüksek tonlar dinletilirken, işitsel kortekste hep daha büyük alanlar etkinleşmiş.

KAYNAK: //www.hurriyet.com.tr/