BEYNİNİZİ DE YÜRÜYÜŞE ÇIKARIN

 BEYNİNİZİ DE YÜRÜYÜŞE ÇIKARIN

HABERTÜRK

Bilim insanlarına göre yürüyüşe çıkaracağınız bir köpeğiniz yoksa bile günde en az bir kez beyninizi yürüyüşe çıkarmanız gerekiyor.

 


The Proceedings of the National Academy of Sciences isimli dergide, Pittsburgh Üniversitesi psikologları tarafından yayımlanan bir araştırma, çok çarpıcı sonuçlara dikkat çekti. Bu araştırmanın lideri Dr. Kirk Erickson, alınması gereken mesajı şöyle özetledi: "İnsanlara özellikle 50 yaş sonrasında spor yapmasını tavsiye ediyoruz. Araştırma sonuçlarımıza göre yaptığınız spor içerisinde mutlaka yürüyüş de olmalı.

Araştırmamızda yaş ortalaması 60 olan gönüllü kişileri iki gruba ayırdık. Bir yıl boyunca birinci grup sadece haftada 3 gün yürüdü, biraz da esneme hareketleri yaptı. İkinci grup ise sadece yoga, aerobik gibi sporlara konsantre oldu. Bu bir yılın sonunda iki grubun da beyinleri incelendi.

Yürüyüş yapan grupta beyinlerinin hafızayla ilgili bölümü olan hipokampüste % 2 gibi bir gelişme gözlendi. Diğer grubun beyinlerinde ise % 1.4 gerileme tespit edildi. Bu yaş grubunda % 1.4 gibi bir kayıp zaten beklenmektedir. Alzheimer ya da unutkanlık gibi sağlık sorunları da zaten bu yüzden gelişmektedir. Demek ki bu kayıp herhangi bir sporla değil ama sadece yürüyüşle durdurulabiliyor.