BAŞARISI AİLEYE BAĞLI

BAŞARISI AİLEYE BAĞLI

YENİŞAFAK

Televizyon Yayıncıları Derneği Başkanı Hidayet Karaca, okul öncesi ve ilköğretim çağı çocukları için hazırlanan projenin başarılı olması için ebeveynlerin duyarlı olması gerektiğini söyledi

 


80'li yıllarda Adile Naşit'in sevimli sesiyle "kuzucuklarım' diye seslenerek çocukları erken yatmaları için uyarmasından esinlenerek hazırlanan "İyi uykular çocuklar' projesinin başarıya ulaşmasının, ebeveynlere bağlı olduğu vurgulandı. Televizyon Yayıncıları Derneği Başkanı Hidayet Karaca, RTÜK ile işbirliği sonucunda hazırlanan projenin, okul öncesi ve ilköğretim çağı çocuklarına akşamları erken yatma alışkanlığının kazandırılmasını, anne ve babaların çocukların erken yatırılması konusunda duyarlılıklarının artırılmasını ve çocukların geç saatlerdeki televizyon yayınlarının olası zararlı etkilerinden korunmasını amaçlayarak geliştirdiklerini söyledi.

BANT REKLAM FORMATI

Projenin, yasaklama ve yaptırım uygulama yerine sorumluluk ve duyarlılık geliştirme hedefiyle hayata geçirildiğini anlatan Karaca, 'Proje, akşamları saat 21.30'dan itibaren çocukların uyku saatinin geldiğini hatırlatan çizgi animasyonunun, tüm ulusal televizyon kanallarında yayınlanmasını kapsamaktadır. Canlandırmalar, yayın kuruluşlarına kullanım kolaylığı sağlamak amacıyla, bant reklam formunda hazırlanmış ve ses kullanılmamıştır. Böylece yayın kuruluşlarının program akışlarını bozmadan canlandırmaları kullanmalarına olanak sağlanmıştır. Akıllı İşaretler Sembol Sistemi'nin logosu olan 'Tele' karakterinin oynadığı, birbirinden farklı üç canlandırmada, çocuklara, "İyi Uykular Çocuklar, Haydi Çocuklar Uykuya ve Bugünlük Televizyon Yeter, Bütün Çocuklara İyi Geceler' mesajları verilmektedir' dedi.

YILDAN BİN 500 SAAT TV BAŞINDALAR

Karaca, projenin, düzenleyici otorite ile sivil toplum işbirliğine, yayıncı sorumluluğuna ve ebeveyn duyarlılığına dayandığını belirterek, "Ebeveynlerin ekrandaki hatırlatmayı dikkate almaları ve çocuklarını erken yatırmaları, projenin başarıya ulaşmasının en önemli koşulu' dedi. Projenin ortaya çıkışı hakkında da bilgi veren Karaca, "RTÜK'ün Akıllı İşaretler Çalışma Grubu'nun çalışma raporuna göre, 16-17 yaşları arasındaki çocuk ve gençlerin okul dışındaki birinci etkinliği TV izlemektir.

Çocuklar, yılda yaklaşık olarak 900 saati okulda, bin 500 saati ise televizyon karşısında geçirmektedir. İlköğretim çağını tamamlamış bir çocuk yaklaşık olarak 100 bin kadar şiddet sahnesi ve 8 bin ölüm ya da öldürme sahnesi izlemiş olmaktadır.

Ülkemizde yaklaşık 5 çocuktan birinin odasında televizyon bulunmakta ya da çocuklar televizyonun bulunduğu odada yatmaktadır. Bu nedenle çocukların belli bir saatten sonra yatırılmaları ebeveyn sorumluluğundadır' şeklinde konuştu.