ANNE ADAYLARINA DESTEK

ANNE ADAYLARINA DESTEK

DHA

Erzurum’da Kadın Doğum Hastanesi'nde anne adaylarına doğum öncesi ve sonrası psikolojik destek veriliyor.

 


Günde 25 ile 35 arasında doğumun gerçekleştiği hastanede çalışmalarını sürdüren Psikolog Berrin Doğan, doğuma gelen kadınların kaygısını azaltmaya yönelik çalışmalar yaptığını, emzirme gibi konularda da anne adaylarını motive ettiğini söyledi.

Doğum öncesi kadınların genellikle büyük oranda endişeli olduklarını anlatan Doğan, hastenede görev yapan personele de eğitim programları uyguladıklarını belirtti. Berrin Doğan, “Anne adayı ağrı ve sancısı olduğu için korkuyor. Ona güvende olmasını sağlayacak telkinde bulunuyoruz.

Doğum sonrasında ‘bebeğe bakabilecek miyim’ endişesi karşısında ise anne- bebek ilişkisinin nasıl düzenleneceği konusunda bilgiler veriyoruz. Her sabah odaları tek tek dolaşıyorum. Düşük riski olan anneler ve sezaryen olacaklarla görüşmeler yapıyorum. Bütün annelere sorular sorarak, sıkıntılarını gidermeye çalışıyoruz. İsteyen annelerle de özel görüşmeler yapıyoruz” diye konuştu.

Hastane Başhekimi Uzman Dr. Remzi Arslan ise bölgede ilk defa hastalara yönelik psikolojik danışmanlık hizmeti verildiğini söyledi. Dr. Remzi Arslan, “Hemen her gün yatan hastalarımız ziyaret edilerek doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası endişe, kaygılarla başa çıkma konusunda hastalarımız bilgilendirilmektedir. Doğum sonrası emzirme, süt gelmemesi, anne- bebek duygusal bağı gibi konularda anne adaylarına bilgi aktarılmaktadır” dedi.