ACI BAKMAYA GÖRE DEĞİŞİYOR

ACI BAKMAYA GÖRE DEĞİŞİYOR

AFP

Bilim adamları, şimdiye kadar inanılanın  aksine enjeksiyon gibi işlemlerde farklı yerlere değil de işlem yapılan yere  bakmanın, duyulan acıyı azalttığını ortaya koydu.

 


İngiltere'deki University College London ile İtalya'daki Milano-Bicocca  Üniversitesi tarafından yapılan ortak araştırmaya katılan 18 gönüllünün ellerine  aşamalı olarak artırılarak ısı tatbik edildi.

Araştırmaya katılanların çevresine ayna yerleştiren bilim adamları,  katılımcıların işlem yapıldığı sırada aynadan ellerine baktıklarında, ellerinin  bir tahta blokla gizlendiğinde olduğundan ortalama 3 derece daha fazla ısıyı  tolere edebildiğini gözlemledi.

Araştırma ekibinden Profesör Patrick Haggard, “Çocuklara, iğne  yapılırken ya da kan verirken o bölgeye bakmamalarını öğütlersiniz. Ancak bizim  elde ettiğimiz sonuçlar, vücuda bakmanın analjezik olduğunu, duyulan acı  seviyesini azalttığını gösteriyor” dedi.

Diğer bir deneyde ise katılımcıların elini büyütmek için dev aynalarından  yararlanan bilim adamları, bu sayede bu kişilerin daha yüksek ısıları tolere  edebildiğini gözlemledi.

Katılımcıların ellerinin aynadaki görüntüsü küçüldükçe acı eşikleri de  geriledi.

Beynin görsel ağıyla acı ağı arasında ilginç bir etkileşim olduğunu  ortaya koyduklarını vurgulayan bilim adamları, araştırmanın yeni tedavilere ışık  tutabileceğine inanıyor.