Siyah beyaz fotoğraflar gerçekte siyah beyaz mı?

Hangi renkleri göremediğimizden tutun, meşhur sarı çizgili elbise olayına kadar şu ana kdar gözlerimizi yuvalarından fırlatan pek çok durumla adeta imtihan olduk.

Siyah beyaz fotoğraflar gerçekte siyah beyaz mı?

Bu sefer ise durum çok başka, siyah ve beyaz sizin için eskisi gibi olmayacak...

Daha önce de yine Beşiktaş taraftarları için pek de hoş sonuçlar vermeyen bir göz testi sunmuş, gözlerinizin siyah ve beyaz algısını nasıl değiştirebileceğinizi paylaşmıştık. Ancak durum bu sefer çok farklı. Siyah beyaz bir resmi, adeta photoshop kullanır gibi renklendirmeniz mümkün üstelik bunu sadece gözlerinizle yapabiliyorsunuz! Şimdi öncelikle yapmanız gereken aşağıda ortasında mavi nokta bulunan görsele 1 dakika boyunca odaklanmak. Ortadaki mavi noktaya odaklanın ve sadece o noktaya bakın. Hemen ardından altındaki siyah beyaz resme baktığınızda resmin doğal renklerini görebileceksiniz.

Peki bu nasıl oluyor? Aslında işlem hem basit hem de karmaşık. Eski tip fotoğraf makinelerinin film şeritlerine sepya ya da siyah-beyaz olarak bastıkları imajların, karanlık odada renklendirilmesiyle fotoğrafların doğal renklerine kavuşması bilindik ve sıradan bir işlem. İlginç olanı bunu sadece gözlerimizi kullanarak beynimizin içinde de yapabiliyor oluşumuz!

RADİKALEtiketler: gözler gözler nasıl görüyor siyah beyaz fotoğraflar


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Yalan söyleyen birini nasıl anlarız?
  15 Ocak 2019, 11:59
 • Disleksi bir zeka sorunu mu?
  15 Ocak 2019, 08:53
 • Yaşlılık ne zaman başlıyor?
  14 Ocak 2019, 14:21
 • Sağlıkta yapay zeka dönemi mi başlıyor?
  14 Ocak 2019, 10:58