Sanal diyet tuzağına düşmeyin!

Uzmanlar özellikle beslenme konusunda önemli yanlışlara düşüldüğü uyarısında bulunuyor.

Sanal diyet tuzağına düşmeyin!

Teknoloji sayesinde bilgiye ulaşmanın kolaylaştığı günümüzde sağlık ve beslenme gibi özel uzmanlık gerektiren alanlarda dikkatli olmak gerekiyor. Sanal dünyadaki bilgi kirliliğine dikkat çeken uzmanlar, özellikle beslenme konusunda önemli yanlışlara düşüldüğü uyarısında bulunuyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Köse, sağlık ve beslenme alanında pek çok kaynağın yer aldığı sanal dünyadaki bilgi kirliliğine dikkat çekti. Köse, şunları söyledi:

“Beslenme ve diyet adı altında bazı araştırmalar yaptım. Arama motorlarına beslenme yazdığımda 6 milyon 930 bin sonuç çıkıyor, diyet yazdığımda ise 681 bin sonuç var. Peki, bunların hepsi doğru olabilir mi? Beslenme yazdığımda ilk çıkan internet sitesi Sağlık Bakanlığı’na ait, iyi ki de öyle. Ama danışanlarımdan ve çevremden duyduğum kadarıyla kimse ‘beslenme’ diye araştırma yapmıyor.

HANGİSİ DOĞRU?

Hızlı kilo verdiren sağlıklı diye tanımlanan ancak gerçekte öyle olmayan diyetlere odaklanarak arama motoruna ‘diyet’ ya da ‘sağlıklı diyet listesi’ yazıyor ve ilk 2-3 sayfaya göz atarak fikir ediniyor. Televizyonu açıyorum, sağlık programlarına bakıyorum, herkes diyetisyen veya beslenme uzmanı, herkes bir diyet öneriyor. Şöyle bir düşünün, her kafadan farklı ses çıkıyor, hangisi doğru? Size en mantıklı diyet gelen her zaman sağlıklı mıdır?

10 YANLIŞ BİLGİ!

Yakın zamanda üniversitemizde bir panel düzenledik. Panelde gelen soruların da aslında bilgi kirliliğinin yarattığı karmaşadan kaynaklandığını gördüm. Doğru bilinen yanlışlar adı altında yaptığım görüşmelerde duyduğum yanlış bilgilerden 10 tanesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

- Yağsız beslenme kilo vermeyi hızlandırıyormuş. Yağ yemezsek, vücudumuzda yağ birikmez hatta haftada 2-3 kilo bile veririz.
- Karbonhidratlar olmadan da yaşarız. Ekmeği hayatımdan çıkardım, hemen kilo verdim. Bütün suçlu aslında ekmekmiş.
- Her gün sadece sebze tüketiyorum, hem kilo verdim hem de çok sağlıklıyım.
- Meyveler de kilo yapıyormuş hatta sağlığımızı bozuyormuş. Ara öğün olarak bile tüketmiyorum.
- Kırmızı eti hayatımdan çıkardım. Zaten et ürünlerinin de kanser yaptığı kanıtlandı, artık kırmızı et tüketmeden de sağlıklı olabilirim.
- Her gün spor yapıyorum, 1 saat koşuyorum 1 saat de yüzüyorum, kilo verdim. Daha da kilo vermek istiyorum o yüzden sporu artırmam lazım.
- Akşam 7’den sonra hiçbir şey yemiyorum 1 ayda 4 kilo verdim. Bence kimse akşam yemek yememeli.
- Yumurta kilo yapıyormuş, bir daha yumurta yemem.
- Su bile bana kilo yapıyor. Su içmediğimde kendimi daha dinç hissediyorum. İçersem de çok şişiyorum. Zaten çay, kahve içerken su alıyorum.
- Yeni bir diyet çıkmış. Yine ünlülerden biri 1 ayda 10 kg vermiş, incecik olmuş. Diyetinde bolca lahana yaprağının suyu varmış, detoks gibi. Detoks hızlı zayıflatıyor, bir daha da geri almıyorsun.

BESLENME KİŞİYE ÖZEL PROGRAMLANMALIDIR

Yukarıdaki bilgiler size de tanıdık geldi mi? Denediyseniz bilgilerin yanlış olduğunu zaten anlamışsınızdır. Ama deneyemeyenler için de söyleyeyim, bunların hepsi yanlış bilgidir. Beslenme kişiye özel planlanmalıdır ve hedef hızlı kilo verme ise öncelikle kas kaybı önlenmelidir. Aç kalmak, fazla spor yapmak, tek yönlü beslenmek kalıcı kilo verdirmez.

ALIŞKANLIKLARINIZI ADIM ADIM DEĞİŞTİRİN

Hayatınız boyunca zayıf kalabilmeniz için alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir. Kolay bir şey gibi gözükmese de adım adım uygulandığında alışkanlıklar değişir. Nasıl ki herkesin gözü mavi değilse, herkesin genetik ve fizyolojik yapısı da aynı değil. Kısacası popüler bilgiler ve diyetler vaatlerini gerçekleştirmez.

DOĞRU BİLGİYİ UZMANINDAN ÖĞRENİN

Bilginin sözlük anlamı ‘Öğrenme, araştırma veya gözlem yolu ile elde edilen gerçek’ şeklinde açıklanıyor. Anlamdaki öğrenme, araştırma ve gözlem bilime dayandırılarak yapılmalıdır. Sağlıklı zayıflayıp dinç ve fit bir vücudunuz olmasını istiyorsanız internetten beslenmeyin. Bilgiyi doğru kaynaktan almak için beslenme uzmanınıza danışın.

HER YİYECEĞİN TADINI BİLİN TABİİ Kİ AMA AZ TÜKETİN

Kilo yapıyor diye besinleri tamamen hayatınızdan çıkarmanız gerekmez. En sık karşılaştığımız yanlış bilgiyi düzelteyim. Şekerin kilo yaptığını bilim kabul ediyor ama aynı zamanda beyin enerji olarak sadece karbonhidratları kullanıyor. Beynin çalışması için her gün en az 120 gr karbonhidrat tüketmeliyiz. Sağlıklı beslenmenin kurallarında her besin grubunu tüketmeniz gerekiyor. İşin özü atalarımızın da dediği gibi ‘Az olsun, öz olsun’. Bu durumda ben de şunu diyorum: ‘Doğru bilgilerden beslenin’.”

NPİSTANBULEtiketler: sanal diyet sanal diyetler hakkında kilo vermek için kilo vermenin yolları


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • İnsanı insan yapan nedir? İnsan ne için yaşar?
  17 Mayıs 2019, 09:11
 • Kekemelik duyguları etkiler mi?
  15 Mayıs 2019, 10:10
 • Sağlıklı bir oruç için ipuçları
  15 Mayıs 2019, 09:11
 • Öfke ve öfke kontrolü
  15 Mayıs 2019, 08:41