İşte iyi uyku için 9 öneri

İyi uyku için alternatif öneriler...

İşte iyi uyku için 9 öneri

Kimbilir ne kadar zaman oldu şöyle bütün gün koşturup yorgun düşmüş bir çocuk gibi uyumayalı. Belki sorunumuz biraz da budur. Beynimiz yorulup sürekli stres çekerken vücut hiç yorulmuyor. Peki iyi uykuya davetiye çıkaran şeyler neler? Huffington Post internet sitesi, Pennsylvania Uyku ve Nörobiyoloji bölümünden Dr. Michael A. Gradner'dan bazı tavsiyeler yayınladı. 30 Eylül 2015 Yatak odanızda bir de bunu deneyin

BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI TERAPİ DENEYİN

Bir psikoloğa gittiğinizde mutlaka bir terapi ekolünü kullanarak terapinizi gerçekleştirir. Bilişsel davranışçı terapi de bunlardan bir tanesidir. Uzmanlara göre ise uykusuzluk çekenler için bilişsel davranışçı terapi maksimum faydayı almanızı sağlayacak terapi yöntemi. Psikolog ya da psikiyatrınız sizden bir uyku günlüğü tutmanızı ve uyku alışkanlıklarınızı değiştirmenizi isteyebilir.

YATAKTAN ÇIKIN

Dr. Michael A. Gardner, insanlar uykuya dalamama şikayetlerini anlatırken en sık söz ettikleri şeyin bitmeyen düşünceler olduğunu söylüyor. Ancak yine Gardner'a göre eğer bu düşünceler beyninizde 20-40 dakika kadar dolaşmaya devam ediyorsa ve sizi uyutmuyorsa en iyi çözüm yataktan çıkmak. En az yarım saat farklı şeyler yaptıktan sonra kendinizi yorgun hissettiğinizde tekrar yatağa girmek en iyisi.

KASLARINIZI GEVŞETECEK ETKİNLİKLER YAPIN

1915 yılında ilk kez uygulanan bu teknik hep kullanılacak ve asla eskimeyecek yöntemlerden biri ve çok basit. Kaslarınızı önce kasın sonra bırakın.

SICAK BANYO

Bu da biraz klişe tavsiyelerden olabilir ama etkisi de hiç değişmeyecek ve azalmayacak olanlardan bir tanesi. Sıcak bir banyo vücut ısısını yükseltecek ve banyodan çıktığınız anda da düşecek. Böylece vücut kendisini uykuya hazırlayacak. 1985 yılında yapılan bir araştırmaya göre sıcak banyo yapan insanlar hem daha hızlı uyuyor hem de daha iyi kalitede uyumuş oluyor.

MEDİTASYON

Sadece kaslarınızı ya da sadece zihninizi boşaltmak bazen işe yaramayabilir. O yüzden hem zihninizi hem kaslarınızı gevşetmek için meditasyon yapabilirsiniz.

TER ATIN

Düzenli egzersiz yapan insanlar farkında olmayabilir ancak uykuya dalma bakımından en şanslı gruptalar. 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre fiziksel olarak aktif olanlar olmayanlardan daha iyi uykuya dalıyor.

AROMATERAPİYİ DENEYİN

Esanslı yağlar, banyo kokuları ya da kokulu bir yatak şiltesi... 2005 yılında yapılan bir araştırmada göre özellikle hafif bir lavanta kokusunun yatağa girmeden önce daha derin uyku sağladığı ortaya çıktı.

YATAK ODANIZI DÜZENLEYİN

Insomnia yaşayan insanlar için yatak odaları bir noktadan sonra savaş alanı gibi olur. Sürekli uyuyamadığını hatırlatan bir köşe olmaktan çıkarmak için ufak değişiklikler yaparak odayı yenileyebilir. Hatta sadece yeni bir çift çarşaf almak bile bir şeyleri değiştirebilir. Ayrıca tüm elektrikli cihazları kapatmak elektromanyetik kirliliği önler ve bunun yanında cep telefonlarınızı da kapatmalısınız.

KAFEİN ALIMINA DİKKAT EDİN

Çay, kahve iş hayatının ana yaşam damarlarından biri olabilir. Kafeinin belli dozda, yüksek tansiyon problemi olmayanlarda faydası da var ancak yine de kahvenizi 16.00'dan sonraya bırakmamaya çalışın. Çünkü uyku kaçırmaya birebir.

MAHMUREBu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı: