ÇOCUK YAŞTA EVLİLİK

ÇOCUK YAŞTA EVLİLİK

DHA

Doğu'da kadınlar çocuk yaşta evliliğe zorlanarak eğitim ve iş hayatından yoksun bırakılıyor ve 4 duvar arasında hapsediliyor.

Diyarbakır İl Genel Meclisi Başkan Vekili DTP'li Semra Azizoğlu, ülkemizde yaşanan cinnet, intihar, soygun, namus adı altında işlenen kadın katliamları gibi vakaların sıradanlaşarak günlük yaşamın bir parçası haline geldiğini söyledi. Azizoğlu, "Kadınlarımız çocuk yaşta evliliğe zorlanarak eğitim ve iş hayatından yoksun bırakılıyor ve 4 duvar arasında hapsediliyor" dedi.

Diyarbakır İl Genel Meclisi Başkan Vekili Sema Azizoğlu, meclis üyeleriyle düzenlediği basın toplantısında kadına yönelik şiddete dikkat çekti. Azizoğlu, binlerce yıldır erkek egemen zihniyetin namus adı altında kadınları mülkleştirerek tahakküm altına aldığını ve iradesizleştirdiğini söyledi. Azizoğlu, "Namus adı altında kadınlar sürekli olarak katledilmektedir. Gerçek namus, özgürlük anlayışının adalet duygusundan emeğin özgürleşmesinden geçmektedir. Ülkemizde her gün yaşanan cinnet,  intihar, soygun, namus adı altında işlenen kadın katliamları gibi vakaların sıradanlaşarak günlük yaşamın bir parçası haline getirilmiştir" dedi.

"Her yıl yapılan istatistiksel açıklamalarda kadına yönelik ekonomik, fiziksel, psikolojik, cinsel gibi şiddet türlerinin rakamlarında artış olduğu görülmektedir" diyen Azizoğlu, şöyle konuştu:

"Bütün bunlara dur diyebilmek için kadınların 25 Kasım 2008'de başlattığı, 'Kimsenin namusu değiliz, namusumuz özgürlüğümüzdür' kampanyası bir yıl boyunca sürdürülerek bugün finale gelmiştir. Kadınlarımız çocuk yaşta evliliğe zorlanarak eğitim ve iş hayatından yoksun bırakılıyor ve dört duvar arasına hapsediliyor. Namusun sadece belli bir bölge ve belli bir kültüre ait olmadığını erkek egemen yapılarının olduğu her yerde tüm toplumsal yapılarda görüldüğünü biliyoruz. Dilimizi, kültürümüzü, kimliğimizi, farklılıklarımızı inkar eden ve emeğimizi sömüren erkek egemen sistemin kadın katliamlarına, yasaklarına ve baskılarına dur demek için toplumun tüm duyarlı kesimleri ile birlikte kadını aşağılayan ona her türlü şiddeti reva gören eril anlayışı reddediyoruz."

Paylaş:İlginizi Çekebilcek Diğer Yazılar
  • Metabolik sendrom, kalp hastalığı, diyabet, felç ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilen bir hastalık türüdür. Metabolik sendromun altında yatan nede
  • Kadın-erkek ilişkilerinde en kritik soru bu olsa gerektir. Evliliğin başlangıcında romantik duygular daha baskındır. İkinci dönemde kişilik ve güç çat
  • Nikotin bağımlılığı Kalp hastalığı, felç, kanser, akciğer hastalığı ve diğer birçok sağlık durumu riskinizi artırmanın yanı sıra, sigara içmek beynini
  • Özgüven, özsaygı, özdeğer gibi kavramları içeren ego, genler ve stres gibi pek çok faktörden etkileniyor.
  • Psikiyatri, ruhsal bozuklukların ve duygusal ve davranışsal bozuklukların kökeni, teşhisi, önlenmesi ve yönetimi ile ilgilenen tıp dalıdır. Bu nedenle
  • Krampların nedenleri nelerdir? Krampların nedeni tuz eksikliği midir? Bu ne kadar doğru? Kramp sırasında ne yapmak gerekir?
  • Randevu Al