Yaşam tarzı hastalıkları artırıyor

Kapitalist ekonomik sistemin yaygınlaşması, sürat çağına girilmesi, her şeyin çabuk tüketilmesinin bu hastalığı ortaya çıkardığı düşünülüyor. Ve klinik deneyimlerimiz de bunu doğruluyor. Ama mesela stres gerçekten önemli bir etkendir.


Yaşam tarzı hastalıkları artırıyorTerapide neurofeedbeck yönteminin kullanımı...

Panik atak, panik bozukluk için başka bazı tedavi teknikleri de var. Örneğin bizim uyguladığımız nerofeedbeck yöntemi, beden duyumlarını kontrol etmeye, tanımaya yönelik bir uygulamadır. Terapi ortamında kişinin başına bir elektrot bağlanarak beyin elektriksel aktivitesi izleniyor ve kendisine de izletilerek gevşeme teknikleri öğretiliyor. Bu yöntem, panik atak yaşayanlarda çok etkili oluyor. Beden duyumlarını tanıma ve kontrol etmeye çalışmak önemli. Bunu iyice öğrenmiş olan kişi panik atak gelirse hemen fark edip müdahale gediyor.

Panik atakta ilaç tedavisi

İlaç tedavisinde antidepresan ilaçlar kullanılıyor. Artık ilaçlar çok gelişti. Okuyan, çalışan insanlara yönelik ilaçlar kişiyi uyuşturmuyor, donuklaştırmıyor ve yan etkileri bakımından çok rahat ilaçlar bunlar.

Dünyada ve Türkiye'deki panik atak oranları nedir?

Bizdeki ve dünyadaki oranlar çok farklılık göstermiyor. Panik atak tarihsel gelişimi ve tanımlanma süreci içinde ekonomik ve sosyal anlamda bir değişimin sonucunda ortaya çıktığı düşünülen bir hastalık. Kapitalist ekonomik sistemin yaygınlaşması, sürat çağına girilmesi, her şeyin çabuk tüketilmesi durumunun bu hastalığı ortaya çıkardığı düşünülüyor. Ve klinik deneyimlerimiz de bunu doğruluyor. Dinamik yönelimli terapiler biraz farklıdır. Çok düzenli görüşmeler şeklinde olmalı ve asla ara vermeden, haftada bir ya da iki kez yapılmalıdır. Dinamik terapi psikanalitik terapi diye adlandırılıyor.

Kişinin, kişilik özelliklerini anlamaya yönelik, kendisinden kaynaklanan güçlükler nelerdir, kişilik yapısında olması gereken değişimler ne olmadır?

Bu terapinin uygulanmasında güçlükler var çünkü terapistin bu konuda özel eğitim almış olması gerekiyor, hasta için de hem vakit, hem maliyet açısından sürdürmek zorlayıcı olabiliyor ama bazı durumlarda kesinlikle gerekiyor.

Panik atak tedavi edilmezse ne olur?

Panik bozukluğu erken dönemde saptanıp tedavi edilmezse hastanın yaşam kalitesinde düşüşe yol açar. Kişi evde yalnız kalamaz, işe gidemez hale gelebilir, yanında mutlaka birinin bulunmasını ister. Hasta başkalarına bağımlı hale gelir. Kişide bu olumsuz gelişmelere paralel olarak depresyon gelişmesi sıklıkla görülen bir durumdur. Yatkın kişilerde alkol ya da psikoaktif madde kullanımı görülebilir.

UZM. DR. SEMRA KAYA BARİPOĞLU
UZM. PSK. YILDIZ BURKOVİK

KAYNAK: //www.bugun.com.tr/