YILBAŞINDA BUNLARA DİKKAT

YILBAŞINDA BUNLARA DİKKAT

A.A

Yılbaşı gecesi her zamankinden fazla yiyerek sağlık problemlerine yol açmamak için dikkat!

 


Diyetisyen Özlem Sert Aydın'ın yılbaşı gecesi için önerileri şöyle:

- Güne kahvaltı yaparak başlayın, böylelikle kan şekeriniz daha düzenli salgılanacak ve daha fazla yeme isteğiniz de baskılanacaktır.

- Ara öğünlerinizi de asla atlamayın, ara öğün olarak özellikle C vitamininden zengin meyveler tüketerek eğer akşam alkol alacaksanız vücudu oksidatif etkilerden koruyarak yağlanmayı azaltır.

ÖĞLE YEMEĞİNİ GEÇİŞTİRİN

- Öğle yemeğinizi hafif seçeneklerle geçiştirin, çorba ve peynirli salata veya çorba ve zeytinyağlı sebze yemeği ve tam buğday ekmeği en uygun seçeneklerdir.

- Yılbaşı gecesi alkol tüketecekseniz şarabı tercih edin, 2-3 kadeh beyaz veya kırmızı şarap tüketilebilir. Rakı, votka, viskinin alkol oranı daha fazla böylelikle yağa dönüşümü hızlıdır.

- Yemeklere çorba ile başlayın, tokluk hissinizi artırarak daha fazla yemenizi engelleyecektir. Özellikle sebze çorbalarını tercih edin.

HİNDİ ETİNİ HAŞLAMA VEYA FIRINDA TERCİH EDİN


- Yılbaşı gecesinin vazgeçilmezi olan hindi etini ise haşlama veya fırında tercih edin. Veya tavuk eti tüketecekseniz yine kızartmadan uzak durun ve derisiz tüketin.

- Hazırlayacağınız yemekleri veya mezeleri sıvıyağlı tercih edin, margarin, tereyağı, mayonez  ve krema kullanmayın.

- Mezelerden kızartmalar yerine pilaki, yoğurtlu sebzeler, peynirli aperatifleri tercih edin.

- Salata veya zeytinyağlı sebze illaki tüketin, hem sindirim problemlerini azaltacak hem daha fazla yağ depolanmasını önleyecektir. Salatanıza sindirimi hızlandıran tere, roka, dereotu gibi sebzeler ve limon suyu, elma sirkesini ilave edin.

- Pilav veya makarna tüketecekseniz ya miktarını azaltın yada kepekli olanları tercih edin. Ekmek tüketiminizi azaltın yine kepekli, tahıllı, çavdarlı olanları tercih edin.

ŞARKÜTERİ ÜRÜNLERİNİ FAZLA TÜKETMEYİN


- Yılbaşı gecesi şarküteri ürünlerini fazla tüketmeyin hem tuz oranı fazla hem de yağlı ürünler oldukları için sindirim problemleri yaşatabilir.

- Yemekleri hızlı yemek tansiyon yükselmesi, sindirim problemleri ve kalp spazmını tetikleyebilir. Yemeklerin keyfine vararak yavaş yavaş yemeğe çalışın.

- Kuru yemişler masum gibi gözükseler de fazla tüketildiklerinde kilo alımını da tetikler. Tükettiğiniz, çay, bitki çayı, maden suyu veya alkolün yanında 15 adet kadar fındık, badem, ceviz, antep fıstığı veya 1 avuç leblebi tüketilebilir.

- Tatlı olarak yağlı, şerbetli, hamurişi tatlılar yerine sütlü veya meyveli tatlıları tercih edin. Yemekten hemen sonra değil en az 1,5-2 saat sonra tüketmeye çalışın.

- Eğer mide probleminiz yoksa yemekten sonra 1 bardak limonlu domates suyu için hem kan basıncınızı düşürecek hem de sindirimi hızlandıracaktır.

YILBAŞI ERTESİ GÜNE LİMONLU ZENCEFİLLİ SUYLA BAŞLAYIN


- Yılbaşı gecesi ertesi, güne ılık limonlu zencefilli suyla başlayın, kahvaltı olarak yağsız tost veya sütle hazırlayacağınız müsliyi tercih edin. Öğle ve akşam yemeklerinizi ise çorba ve etli sebze yemeği ile geçiştirin.

Ara öğün olarak meyve ve yanında tarçınlı süt tüketin. Evde veya dışarıda en az 1 saat yürüyüş yapmaya çalışın. Günde 2,5 lt ılık su içerek toksik maddelerin de atımını hızlandırın.

- En önemlisi düzenli beslenme alışkanlığı edinip yeni yılda daha sağlıklı ve daha formda biri olarak hastalıklardan da korunmaya çalışın.