E-bültenimize kayıt olarak güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

YEMEK SAATİNİ ATLAMA ZAYIFLA

YEMEK SAATİNİ ATLAMA ZAYIFLA

ANKA

Zayıflamak isteyenler! Bütün besinlerden ihtiyaç ölçüsünde alınması gerekiyor. Ancak o zaman kiloverebilirsiniz.

 Diyetisyen Özlem Sert Aydın, kış aylarına girerken zayıflamak için sağlıklı beslenme programı oluşturmanın önemli olduğunu belirterek, bütün besinlerden ihtiyaç ölçüsünde alınması gerektiğine dikkat çekti. Aydın, “Mümkün olduğu kadar her gün aynı zamanlarda yemek yiyin” dedi.

Diyetisyen Özlem Sert Aydın, hem etkili hem de kalıcı bir sonuç için besinlerin biyokimyasal etkilerini iyi bilmek gerektiğini ifade ederek, halen uygulanmakta olan tek tip besine dayalı programların kilo kaybından ziyade ciddi sağlık problemleri yaratabileceğini söyledi.

Kilo verirken biyokimyasal bulguların düzenli olmasının kilo kaybını etkileyen en önemli etken olduğuna dikkat çeken Aydın, zayıflama diyetine başlamadan önce sağlık kontrolünden de geçmek gerektiğini belirtti.

Günümüzde birçok diyet programı olduğunun altını çizen Diyetisyen Aydın, sağlıklı bir şekilde zayıflamak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

“İnsanlar mutlaka sağlıklı beslenme programı oluşturmalı ve bütün besinlerden ihtiyaçları ölçüsünde beslenmeli, bu nedenle neyi ne kadar ve ne sıklıkla yediklerinin farkında olabilirler. Mümkün olduğu kadar her gün aynı zamanlarda yemek yiyin.

Sağlıklı atıştırmalık yiyecekleri yanınızda bulundurun ki açlık hissiniz oluşmasın.Et ve süt ürünleri besleyici olmalarının yanında doymuş yağ oranları da yüksektir, et ürünlerini ızgara, fırın, haşlama, süt ürünlerini ise light tüketmeye çalışın.Her öğünde salata veya sebze yemeği tüketelim.”

KAHVALTIYI ATLAMAYIN

Evde veya dışarıda kahvaltı ile güne başlayan insanların daha sağlıklı olabileceğini söyleyen Diyetisyen Özlem Sert Aydın, “Kahvaltı yapan kişilerin gün boyu daha enerjik oldukları ve kan şekerlerinin daha düzenli salgılandığı artık bilinen bir gerçek. Kahvaltı yapmak forma girmek için diyetinizin altın kuralı, yapmadığınızda kilo vermeyi de zorlaştırabiliriz” dedi.

Az ve sık sık beslenmenin çok önemli olduğunun altını çizen Aydın, “Uzun süre aç kalmak kan şekerinizin düşmesine sonrasında daha fazla yemek yemeğe ve yediğiniz yiyeceklerin de yağa dönüşmesi demek, mümkünse 2 saatte bir beslenmeliyiz. Gün ortasında proteinden zengin bir yiyecek tüketmek hem tokluk hissinizin artmasına hem de yağ yakımınızı hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Tabi yanında ne yediğiniz de önemli, mevsim salatası en uygun seçenek olacaktır” şeklinde konuştu.