Seroxat kullanıyorum, ne yapmalıyım?

Paylaş:

"Seroxat"  paroxetin maddesi içeren ve beyindeki serotonin kimyasalı üzerinden etki gösteren bir antidepresandır. Depresyon hastalarının tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.  

Yakın geçmişte yazılı ve görsel medyada "Seroxat"ın intihara eğilimi artırdığı gündeme geldi ve bu iddiadan dolayı tedavisinde "Seroxat" kullanımı olan hastalarımız endişe duydular. Mevcut bilgilerimize göre depresif hastaların %15’inde intihar eğilimi oluyor ve genellikle iyileşme sürecinin başlangıcında, hastanın anerjik (enerji yokluğu) halinde değişiklik olduğunda, intihar girişimleri daha sık görülüyor. Gerçekten "Seroxat" kullanımı varken intihar girişiminde bulunan birkaç hastamız oldu, ancak bu risk diğer bazı antidepresanlar için de geçerliydi.  

Diğer bir risk ise ilaç kullanımına bağlı manik şiftin (maniye kayma) olması. Her iki riskli durumda ilacın kontrolsüz kullanımında artıyor. "Bu ilacı 6 ay kullan sonra kes" şeklinde bir yaklaşım (maalesef psikiyatristler dışındaki meslektaşlarımızda sık görüyoruz) sonucu manik şifte giren hasta antidepresan kullanmaya devam ediyor ve istenmeyen sonuçlara maruz kalıyor. 

"Seroxat kullanıyorum, ne yapmalıyım?" sorusuna verilecek en güzel cevap "hekiminizin takibi altında tedavinize devam ediniz" olsa gerek. Sonuçta "Seroxat" ve diğer antidepresanlar birçok hastamızın yüzünü güldürmekte, tedavilerinde başarı ile kullanılmaktadır. Tekrarlayan bilimsel çalışmalarla tam olarak sonuç doğrulanmadan iddialara şüpheyle yaklaşılmalıdır.