PSİKOLOJİSİNİ CİDDİYE ALIN

A.A

TV’lerde gençlerin ruh sağlığı konusunda uzmanlık alanı dışında görüş bildiren kişilerden sakının.

 


Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Füsun Çuhadaroğlu, aileleri, özellikle televizyonlarda  çocuk ve gençlerin ruh sağlığı konusunda uzmanlık alanı dışında görüş bildiren  kişilere karşı uyardı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve  Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çuhadaroğlu, davranış  bozuklukları başta olmak üzere çocuk ve gençlerde görülen ruhsal sorunların  tedavisinin psikiyatri uzmanlarının ilgi alınına girdiğine dikkati çekti.  Çuhadaroğlu, bazı televizyon programlarında, diğer branşlardan hekimlerin bu  konuda görüş ve öneriler dile getirmesini eleştirdi.

Dernek olarak bu konuda RTÜK'e başvuruda bulunduklarını bildiren  Çuhadaroğlu, bu kişilerin bilimsel olarak yanlış bilgiler aktardıklarını, ruh  sağlığı açısından zararlı önerilerde bulunduklarını söyledi.

Hekimlerin kendi uzmanlık alanı dışındaki bir konuda yorum ya da klinik  uygulama yapması, bu uygulamalara ilişkin kendisine başvurulmasını özendiren  başarılardan söz etmesi, sağlıklı bir çok çocukta görülebilecek davranışları  “uyum sorunu” olarak nitelemesinin etik açıdan doğru olmadığını vurgulayan  Çuhadaroğlu, şöyle konuştu:

“Yaptığımız incelelerde, bu programlardan birinde psikiyatri uzmanı  olmayan bir hekimin, uzmanlık alanı olmamasına rağmen, ekrandan kendisine  iletilen konularla ilgili yanlış teşhisler koyup önerilerde bulunduğunu gördük.  Hatta bu hekimin kendi alanı ile ilgili de kabul edilemeyecek ifadeler  kullandığını, dile getirilenlerin koruyucu ruh sağlığı açısından oldukça zararlı  öneriler içerdiğini belirledik.”

Bu tür programlarla ailelere yanlış mesajlar verildiğini, yararsız, hatta  olumsuz önerilerde bulunularak çocukların sorun olan davranışlarını pekiştirici,  bakım verenleri de suçlayıcı yaklaşımlarda bulunulduğunu anlatan Çuhadaroğlu, “  Bu kişiler aileleri yanlış tedavi yöntemlerine yönelttiği için çocuklarda olumsuz  sonuçlar ortaya çıkabilir” dedi.

Aynı uzmanın, tedavide belli bir yaş grubunun altındaki çocuklar için  ilaç önerilmemesine rağmen, kendisine başvuran küçük yaştaki bir çocukta yüksek  dozda ilaç kullandığını, bunun son derece tehlikeli olduğunu bildiren  Çuhadaroğlu, “Aileler çocuklarının ruh sağlığını mutlaka psikiyatri uzmanlarına  danışmalı” uyarısını dile getirdi.