PSİKOLOJİK ŞİDDET ÖNLENECEK

PSİKOLOJİK ŞİDDET ÖNLENECEK

A.A

Zirve Üniversitesi'nce hazırlanan projeyle seçilecek pilot okulda fiziksel ve psikolojik şiddetin nedenleri araştırılacak.

 


Zirve Üniversitesi'nce yürütülecek, “Okullarda Fiziksel ve Psikolojik Şiddetin Önlenmesi ve Şiddete Maruz Kalan Bireylerin Rehabilitasyonu Projesi” çerçevesinde belirlenecek pilot okulda, şiddetin nedenleri araştırılacak.

Zirve Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Karakuş,  projeyle okullarda yaşanan şiddetin nedenleri ve şiddete uğrayan bireylerin rehabilitasyonu konusunda çalışma yürüteceklerini söyledi.

Proje çerçevesinde şiddet olaylarının sıkça yaşandığı bir okulun pilot okul olarak belirleneceğini ve buradaki olayların mercek altına alınacağını dile getiren Karakuş, şöyle konuştu:

“Okullarda şiddet olaylarıyla sıkça karşılaşıyoruz. Projeyle bunun nedenlerini araştıracağız. Bu sadece öğrenciler arasında yapılacak bir çalışma olmayacak. Eğitimin bütün taraflarını da bu sürece dahil edeceğiz. Öğrencilerin yanı sıra öğretmenler ve veliler de bu çalışmaya dahil olacak. Şiddetin nedenlerinin belirlenmesi için tüm taraflarla görüşmeler yapılacak.”

Karakuş, şiddetin nedenleri konusunda yapılacak çalışmanın ardından, şiddeti önlemeye yönelik olarak yapılacakların tespit edileceğini ve taraflara bu konuda çeşitli eğitimler verileceğini ifade etti.

Proje süresince şiddete uğradığı tespit edilen bireylere yönelik de rehabilitasyon uygulanacağını ve bu kişilerin psikolojik olarak şiddetin olumsuz etkilerinden kurtulmasına yardımcı olunacağını vurgulayan Karakuş, şöyle devam etti:

“Hedefimiz şiddeti önlemeye yönelik bir bilinç oluşturmak ve bunu eğitimin tüm taraflarıyla gerçekleştirmek. Kapsamlı eğitimlerle bunu başarmaya çalışacağız. Olumlu sonuçlar almamız halinde projeyi devam ettirmeyi ve farklı okullarda da uygulamayı düşünüyoruz.”

Karakuş, Devlet Planlama Teşkilatı tarafından Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında desteklenen projeleri için 89 bin 808 lira kaynak aktarıldığını kaydetti.