ONUN GELECEĞİ ELİNİZDE

ONUN GELECEĞİ ELİNİZDE

Hürriyet Aile

Stresten uzak bir hamilelik dönemi geçiren annelerin bebekleri, daha sosyal oluyor, başarılar kazanıyor.

 


Cambridge Üniversitesi bilim adamları tarafından yapılan araştırmanın sonuçları, anne adayının salgıladığı hormonların, doğacak çocuğun iletişim ve sosyalleşme yeteneğiyle hitabetini doğrudan etkilediğini ortaya koydu.

ÇOCUĞUN SOSYALLEŞME YETENEĞİ ANNESİNE BAĞLI

Bilim adamları, stresli bir hamilelik dönemi geçiren anne adaylarının erkeklik hormonu testosteronu daha çok salgıladıklarını belirterek, bu hormonun da bebeğin sosyalleşme yeteneğini, konuşma kabiliyetini olumsuz yönde etkilediğine dikkat çektiler.

Bunun sonuçlarının otizme kadar varabildiğinin de altını çizen bilim adamları, sosyal bir çocuk sahibi olabilmenin ilk yolunun sakin ve stressiz bir hamilelik döneminden geçtiğini belirtiyorlar.

Stres rahimdeki bebeği 13. haftadan itibaren etkilemeye başlıyor. 100 bebeğin anne karnından 7 yaşına kadar olan dönemi üzerine yapılan incelemede testosteron seviyelerinin çocuğun gelişimini etkilediği kanıtlandı.

Kız bebeklere göre 10 kat daha fazla testosteron taşıyan erkek bebeklerin doğumdan 24 saat sonra bile insanlara mekanik objelerden daha az ilgi duyduklarını görüldü.

Anne karnında yüksek testosterona maruz kalan bebeklerin 12 aylıkken kendi anne-babalarıyla bile diğerlerinden daha az göz teması kuruyorlar. Bu bebekler 18 aylıkken ya hiç konuşmuyorlar ya da diğerlerine göre çok daha az kelime biliyorlar.