LODOS BAŞIMIZI DERDE SOKUYOR!

LODOS BAŞIMIZI DERDE SOKUYOR!

A.A

Son günlerdeki şiddetli lodos hormonal dengeyi bozuyor, baş ağrısı yapıyor. Maruz kalmamaya çalışın!

 


Sakarya Tabip Odası Başkanı uzman Dr. Dursun Bostancı, lodosun baş ağrısı başta olmak üzere bir çok rahatsızlığa sebep olduğunu belirterek, uzun süre rüzgara maruz kalınmaması gerektiğini söyledi.

Bostancı, yaptığı açıklamada, birkaç gündür etkili olan lodosun hava basınç değişikliklerine sebep olduğunu, basınç değişikliklerinin de öncelikle baş ağrısına neden olduğunu kaydetti. Son günlerde baş ağrısı yaşayan insanların sayısının arttığını, bunun da lodostan kaynaklandığını vurgulayan Bostancı, "Mümkün olduğu kadar rüzgara maruz kalınmamalıdır.

Çünkü lodosla birlikte havadaki basınç iyice artıyor. Bu da baş ağrısının temel sebeplerinden birisini oluşturuyor. Ayrıca lodos, kişinin hormonal dengesini bozuyor, bu da psikolojik sorunlara yol açıyor." dedi.

Lodosun bahar yorgunluğu gibi yorgunluk, halsizlik, uykusuzluk, çalışma isteğinin azalması gibi şikayetlere de sebep olduğunun altını çizen Bostancı, şu uyarılarda bulundu: "Lodos hava değişimlerine duyarlı olan insanları daha çok etkiler. Sinüzit şikayeti olanlar çok daha fazla dikkat etmelidirler. Çünkü lodos ağrıları şiddetlendirir. Bu bakımdan sinüzit hastaları mümkün olduğunca başlarını rüzgardan korumalı.

Özellikle alın bölgesi şapka ile kapatılmalıdır. Hele hele ıslak saçla rüzgara asla maruz kalmamalıdırlar. Göz hastaları da yine gözlerini rüzgardan sakınmalıdır. Romatizma ve solunum yolu hastaları da lodostan korunmalıdır."