E-bültenimize kayıt olarak güncellemelerden haberdar olabilirsiniz.

KİVİ DEPRESYONDAN KORUYOR

KİVİ DEPRESYONDAN KORUYOR

A.A

Kivinin, kanser oluşumunu ve  kabızlığı önlediği, depresyon ve stresi azalttığı açıklandı. İşte detaylar...

 


C, E, B2 ve A  vitaminleri ile bakır ve fosfor, yönünden zengin kivinin, kanser oluşumunu ve  kabızlığı önlediği, kanı sulandırarak kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği  bildirildi.

Türkiye Diyetisyenler Derneğinin (TDD) Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı  Diyetisyen Selahattin Dönmez, kivinin, zengin  besin değeri, farklı lezzeti, vitamin, mineral, antioksidan, fitokimyasal ve lif  içeriğiyle eşsiz bir meyve olduğunu söyledi.

Yapılan araştırmalarla kivinin sahip olduğu antimutajenik (mutasyon  önleyici) bileşiklerin kanser oluşumu ile kabızlığı önlediği, kanı sulandırarak  kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiğinin bilimsel olarak saptandığını belirten  Dönmez, “Kivi dünyada yoğun olarak tüketilen 26 meyve içerisinde besin maddesi  yönünden en zenginidir. Kivinin 100 gramında ortalama 100-400 miligram C vitamini  bulunuyor. Magnezyum içeriği bakımından da en zengin, yüksek potasyum miktarı ve  düşük sodyum ile yine meyveler içerisinde ön sıralarda yer alıyor” dedi.
        
SOLUNUMLA İLGİLİ ŞİKAYETLERİ AZALTIYOR
        
Dönmez, kivinin karotenoidler (yosunlar, bazı mantarlar ve bitkilerde  bulunan pigment), fenolik bileşikler ve antioksidan yönünden de oldukça zengin ve  önemli meyve olduğunu belirterek, “C vitamini deposu kivinin düzenli tüketilmesi  halinde özellikle kış aylarında görülen solunumla ilgili şikayetlerin azaldığı  yönünde bilimsel veriler bulunmaktadır” diye konuştu.

İtalya'da 18 bin çocuk üzerinde yapılan bir araştırmada C vitamini  içeriği yüksek meyve tüketen bireylerin yüzde 44'ünde solunumla ilgili sorunla  karşılaşma riskinin azaldığının belirlendiğine dikkati çeken dönmez, şöyle devam  etti:

“Zaten eskiden beri astım hastalarında nefes açıcı ve öksürük kesici  olarak kullanıldığı bilinmektedir. Yapılan başka bir araştırmada olgunlaşmış kivi  meyvesinde proteinlerin yapı taşı olan amino asitlerden 15 tanesi belirlenmiş,  özellikle arginin, glutamin, asparagin amino asitleri daha yoğun olarak  saptanmıştır.

Arginin aminoasidinin kanı sulandırdığı, erkeklerde iktidarsızlığa iyi  geldiği, glutaminin beyin ve merkezi sinir sisteminde yoğun olarak bulunduğu  belirtilmektedir. Son yıllarda kivi tohumlarından elde edilen ekstraktlar  sağlıklı beslenme amacıyla da kullanılıyor. Kivi kanseri başlatan genlerde  mutasyonu önlemede etkili olan antimutajenik bileşikler içeriyor. Özellikle  lutein aminoasidinin prostat, akciğer ve kolon kanserine iyi geldiği  bildiriliniyor.”
        
DEPRESYONU ÖNLÜYOR STRESİ AZALTIYOR
        
Dönmez, İskoçya'da Rowett Araştırma Enstitüsünde gönüllü bireylerle  yapılan bir çalışmada, 3 haftalık kivi tüketimi sonucunda yapılan tahlillerde,  kan plazmasında C vitamini içeriğinin arttığı, lenfositlerde DNA zararının  belirgin bir şekilde azaldığının saptandığını vurgulayarak, “Sonuçta kivinin  antikanserojen özelliği ile vücudu koruma bakımından önemli olduğu  bildirilmiştir. Kivinin, yan etki göstermeksizin kanı sulandırarak,kalp krizini  de önlediği yapılan bilimsel araştırmalarla saptanmıştır” dedi.

Selahattin Dönmez, kivinin ayrıca, kolesterol düşürücü, kabızlık  giderici, depresyon önleyici, stres azaltıcı, vücut şekerini düzenleyici,  trigliserit düşürücü, görme gücünü iyileştirici, bağışıklık sistemini  kuvvetlendirici, çocuklarda kemik ve beyin gelişimini arttırıcı özellikleri  bulunduğunu vurguladı.

Kivinin kilo koruma ve form tutmada da etkili olduğunu belirten Dönmez,  “Kivi, ülkemizde son yıllarda yoğun olarak üretilen ve besin içeriği bakımından  oldukça zengin bir meyvedir. Zinde, formda ve hastalıklardan uzak bir yaşam için  herkese gün bir kivi yemeyi tavsiye ediyoruz” diye konuştu.