KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİYOR

KİŞİYE GÖRE DEĞİŞİYOR

ScienceDaily / Çeviri: Ayda Çayır - Şaban Özdemir (NPGRUP)

Alberta Üniversitesi bazı çocuklarda gördükleri yüzleri hatırlamalarına engel olan nadir bir durum tespit etti.

 


Araştırmacılar bu durumun erişkinlikte de devam ettiği kanısında. 
 
University of Alberta Department of Psychology'den doktora öğrencisi Carmen Rasmussen, "Biz bunun daha önce saptanmadığı kanısındayız." derken, bu durumda olan kişileri daha rahat teşhis etmeyi ve onlara yardımcı olacak müdahaleler geliştirmeyi umduklarını belirtiyor.

HER ZAMAN BELİRGİN OLMUYOR

Glenrose Rehabilitation Hospital'den Rasmussen ve meslektaşı Dr. Glennis Liddell, sözel olmayan öğrenme güçlüğü (SOÖG) tanısı almış 14 öğrenciyi inceledi. Cocuklar şekilleri tanıma ve işleme tabi tutma gibi, görsel-uzaysal işlem dışında, genellikle yetenek testlerinin çoğunda başarılı olanlardan seçildi. SOÖG olan kişiyi farketmenin kolay olmadığını belirten Rasmussen, semptomların her zaman belirgin olmadığını kaydediyor.

ÇOCUKLAR BAŞARILI

Rasmussen ve Liddell 12'si erkek ve 2'si kız SOÖG olan 14 çocuğu bir dizi testten geçirip bir kaç dakika arayla noktalı şekiller gösterip hatırlayıp hatırlamadıklarını kontrol etti. Sonuçta çocuklar bu işte oldukça başarılı çıktı.

Buna karşın insan yüzleriyle ilgili benzer bir deney gerçekleştirildiğinde, yüzleri tanımada, özellikle ilk kez gördükleri resimleri kısa bir süre sonra yeniden hatırlamakta ise çocuklar başarısız oldu. Yüzleri daha uzun süreli incelediklerinde tanımada daha az problem yaşandı.

Araştırma üzerine SOÖG olan çocukların yüz hafızasıyla ilgili neden böyle bir güçlük yaşadıklarını henüz tam olarak bilemediklerini belirten Rasmussen, çalışmanın ileri araştırma gerektirdiğini kaydediyor.
Her ne kadar araştırmacılar yüz hafızasıyla ilgili bu durumun sebebini bilmeseler de, bunun beynin sağ yarı küresiyle ilişkili bir bozukluk olduğuna inanıyor. Araştırma Learning Disabilities Research and Practice'de yayınlandı.
 
SOÖG popülasyonun yüzde birinden azını etkiliyor. Görünüşe göre bu durum konjenital ve ömür boyu sürüyor. Rasmussen'e göre sözel olmayan öğrenme güçlüğü yaşayan kişilere görsel-uzaysal algılarını kuvvetlendirecek yöntemler öğretmek mümkün.