KEMİKLERDE REAKSİYON

KEMİKLERDE REAKSİYON

CUMHURİYET GAZETESİ BİLİM TEKNİK EKİ

Kemikler her türlü baskıya uyum sağlar. emikler statik değildir, sürekli değişerek yenilenirler. Mutlaka okuyun...

 


Öyle ki kuvvet uygulanan kemikler büyürken, kullanılmayanlar incelir ve zayıflar. Uzun süre alçı taşıyanlar bunu bilir. Kemikler statik değildir, sürekli değişerek yenilenirler, diyor Alexander Pfeifer.

Bugüne kadar hücrelerin mekanik baskıyı ne şekilde değerlendirdikleri ve hücrelere nasıl ilettikleri bilinmiyordu. Bu sorunun yanıtı şimdi San Diego ve Bonn Üniversitesi bilim insanlarından geldi.
Science Signaling dergisindeki araştırmaya göre, kemik hücrelerindeki biyokimyasal bir sinyal yolu, dış kuvvetleri kaydederek, bilgileri hücre çekirdeğine iletmekte.

Zincirleme bir reaksiyon içinde birbirlerini uyaran ve bilgileri ileten dört protein molekülü böylece kemiği büyümesi için teşvik ediyor. Bilim insanları kemik hücrelerindeki reaksiyonu, çapa atmış bir geminin durumuyla karşılaştırıyorlar.

Çapa deniz dibinde gömülü ve zincir de gerginse, geminin yol alabilmesi için daha hızlı hareket etmesi gerekir. Bu tablo hücre çekirdeğine aktarıldığında çapa, hücrenin kuvvet duyargası ve hücre çekirdeğinin de ana şalteri haline gelir. Böylece baskı halinde hücre çekirdeği daha fazla ve daha iyi kemik hücresi üretmek için uyarılır.

Farelerin sinyal yolunu yapay olarak devre dışı bırakan bilim insanları, farelerin cüce kaldıklarını gördü. Osteoporoz hastalarında da kemik oluşumu ve indirgeme süreçleri arasındaki denge bozuk olduğu için, indirgemeyi telafi edecek kadar kemik kütlesi üretilmemekte. Bu yüzden hastaların kemikleri kırılgandır. Osteoporozu iyileştiren yani kemiğin yeniden büyümesini sağlayan tedaviler bulunmuyor henüz. Yeni keşfedilen sinyal yolunun bedendeki kemik dokusunun büyümesini teşvik ediyor olması, yeni terapiler için umut oldu. Sinyal yolunun protein molekülleri yeni osteoporoz ilaçlarının geliştirilmesinde yardımcı olacak.