GÖRMEK ACIYI AZALTIYOR

GÖRMEK ACIYI AZALTIYOR

Bugün

University College London ile Milano-Bicocca Üniversitesi tarafından yapılan ortak araştırmaya katılan 180 gönüllünün ellerine aşamalı olarak artırılan ısı tatbik edildi.

 


Araştırmaya katılanların çevresine ayna yerleştiren bilim adamları, katılımcıların işlem yapıldığı sırada aynadan ellerine baktıklarında, ellerinin bir tahta blokla gizlenmiş olduğu zamandan ortalama 3 derece daha fazla ısıyı tolere edebildiğini gözlemledi.

Görsel ağla acı ağının etkileşimi

Araştırma ekibinden Profesör Patrick Haggard, "Çocuklara, iğne yapılırken ya da kan verirken o bölgeye bakmamalarını öğütlersiniz. Ancak bizim elde ettiğimiz sonuçlar, vücuda bakmanın analjezik olduğunu, duyulan acı seviyesini azalttığını gösteriyor" dedi. Katılımcıların ellerinin aynadaki görüntüsü küçüldükçe acı eşikleri de geriledi. Bu da beynin görsel ağıyla, acı ağı arasında ilginç bir etkileşim olduğunu ortaya koyuyor.

Bilim adamları, inanılanın aksine enjeksiyon gibi işlemlerde farklı yerlere değil de işlem yapılan yere bakmanın, duyulan acıyı azalttığını ortaya koydu.