ENDİŞE GİDERME TÜYOSU

ENDİŞE GİDERME TÜYOSU

Habertürk

AK Partililer ünlü psikiyatr Prof. Tarhan’a, “Yaşam tarzına ilişkin endişeleri konusunda vatandaşı nasıl ikna edeceğiz” diye sordu, “Açık ve şeffaf olun eşinize, çocuğunuza bile beyaz yalan söylemeyin” yanıtı aldı

 


AK Parti, oy almakta zorlandığı sahil kesimleri başta olmak üzere, yaşam tarzına müdahale edileceği endişesi taşıyan seçmene ulaşmak için uzmanlara başvurdu.

Ünlü psikiyatr Prof. Dr. Nevzat Tarhan, AK Parti’nin 81 il teşkilatından gelen halkla ilişkilerden sorumlu il başkan yardımcılarına bir konferans verdi. AK Partililer, Tarhan’a, “Bazı bölgelerde bizim yaşam tarzlarını değiştireceğimiz korkusu var. 8 senedir iktidardayız, bu konuda herhangi bir hatamız olmadı. Kimsenin yaşam şekline müdahale etmedik. Buna rağmen bu tür endişeleri olan insanları nasıl ikna edeceğiz?” diye sordu.

Prof. Tarhan ise şu yanıtı verdi: “İnsanların, duygusal zekâları daha çok çalışır. Siyasal iknada en önemli unsur, güven vermektir. En çok bilgiyi veren değil en çok samimi davranan güven verir. Herkes farklılıklarıyla kabul edilmeli. Katılımcı olduğunuzu, tek tipleştirmeye çalışmadığınızı vatandaşa gösterin. Çoğulcu ve farklılıklardan yana olduğunuzu anlatın. Sisteminizin bu olduğunu anlatın. Bunu da yaşam şekli haline getirin. Samimi olun. Bu güven verecektir.”

SOVYET RUSYA ÖRNEĞİ

Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecinde Gorbaçov’un izlediği “açıklık-şeffaflık” politikasını örnek gösteren Tarhan, “Başka yolla olsaydı SSCB’de iç savaş çıkardı, binlerce insan ölürdü. İnsanları ikna etmenin en güzel yolu açık ve şeffaf olmaktır” diye konuştu.

“Samimi olun. Şaka olarak eşinize, çocuklarınıza bile beyaz yalanlar söylemeyin. İş hayatınızda da buna dikkat edin” tavsiyelerinde bulundu.