ANNE BABALARA KARNE UYARISI

ANNE BABALARA KARNE UYARISI

A.A

Anne babalara, çocuklarının karne  başarısını başka çocuklarla asla kıyaslamamaları önerildi.
        

 

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği  Genel Başkanı Doç. Dr. Tuncay Ergene, anne babalara, çocuklarının karne  başarısını başka çocuklarla ve özellikle kardeşleriyle asla kıyaslamamaları ve  karneyi bir “övünme” ya da “utanma” nedeni olarak kullanmamalarını tavsiye  etti.

Doç. Dr. Ergene, “karne uyarısı” olarak nitelendirdiği yazılı  açıklamasında, bugün ilk ve ortaöğretim öğrencilerinin karnelerini alarak ara  dönem tatiline başladığını anımsattı.

Bu tatili birçok öğrencinin coşkuyla, karnesinde düşük not bulunan  öğrencilerin ise kaygıyla beklediklerini dile getiren Ergene, kaygının nedeninin  öncelikle ailelerinin gösterecekleri tepki olduğunu, bazı ailelerin düşük not  bulunan karnelere tepkilerinin öğrencilerin kaygılarını doğruladığını belirtti.

Ergene, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Karne notlarını ölüm kalım meselesi haline getirmenin ne öğrenciye ne  de aileye bir faydası vardır. Anne babalar çocuklarını dünyaya getirme kararını  verirken onun yıllar sonra karnesinde düşük not getireceği söylenseydi acaba  dünyaya getirmekten vazgeçerler miydi ya da çocukları ateşlendiğinde sabaha kadar  başında beklerken ileride karnesinde iyi notlar olmayacağını bilseydiler başında  beklemekten vazgeçerler miydi? Şüphesiz bu tür sorulara ailelerin cevapları hiç  düşünmeden herhangi bir şey için çocuklarından vazgeçemeyecekleri şeklinde  olacaktır.”

Ailelerin çocuklarının ruhsal ve fiziksel olarak zarar görmemeleri için  her şeyi yapmaya hazır olduklarını, bu nedenle de çocuklarının karnelerini  yorumlarken dikkatli olmaları gerektiğini belirten Ergene, öncelikle karnelerin,  öğrencinin “başarılı” ya da “başarısız” olarak etiketlendiği bir belge  olmadığı, öğrencinin bulunduğu eğitim ortamında ondan beklenen bilgi ve beceri  alanındaki yeterliliklerinin derecesine ilişkin bir ara değerlendirme olduğunun  bilinmesi gerektiği uyarısında bulundu.

Karnelerin sadece çocuk için değil, öğretmen, okul ve aile için de bir  yol gösterici olduğu, çocuğun gelişimiyle ilgili olan herkesin kendisine “bu  yetersizlikleri gidermek için ne yapmalıyız” sorusunu sorması gerektiğini  gösterdiğini kaydeden Ergene, anne babalara karneyi inceledikten sonra, iyi  notlar üzerinde durarak, bunlara ilişkin memnuniyetlerini belirtmelerini önerdi.
        
“(SEN BENİM İÇİN DEĞERLİSİN) MESAJINI VERİN”

        
Doç. Dr. Ergene, anne babaların, çocuklarının karnelerine ilişkin  ifadelerini özenle seçmesi gerektiğine işaret ederek, başarılı dersler için “bu  derslerdeki başarın için tebrik ederiz”, başarısının düşük olduğu dersler için  de “bu derslerden de başarılı olmak isterdin mutlaka, bu durum ikinci dönem  neler yapmamız gerektiğini bize göstermiş oldu” şeklinde ifadeler kullanmalarını  tavsiye etti.

Ebeveynlere, çocuklarının karneye ilişkin duygularını paylaşmasına fırsat  vermelerini öneren Ergene, tehditkar ve kaygıya yol açacak ifade ve tarzlardan  kaçınılması gerektiğini belirtti.

Daha az başarılı olunan derslere ilişkin çocuğa nasıl yardımcı  olabileceğinin sorulması gerektiğini ifade eden Ergene, şunları kaydetti:

“Unutmayın anne baba olarak çocuğunuza her konuda destek olmak ve yardım  etmek sizin görevinizdir. Çocuğunuza 'karnesi nasıl olursa olsun' onu sevdiğinizi  ve değer verdiğinizi gerçekçi bir şekilde gösterin. Çocuğunuza her zaman için  'sen benim için değerlisin' mesajını verin. Ancak bunu sözel bir ifade olarak  değil, davranışlarınızla da destekleyecek bir şekilde ifade edin. Çocuğunuzun  başarısını başka çocuklarla ve özellikle kardeşiyle asla kıyaslamayın.

Çocukluğunuzda rahatsız olduğunuz davranışları çocuğunuza göstermeyin.  Unutmayın 'başarılı' bir çocuğa sahip olmaktan daha önemlisi 'sağlıklı ve uyumlu'  bir çocuğa sahip olmaktır. Yaşamın devam ediyor olması en büyük armağandır.  Çocuğunuzun karnesini başkalarına karşı bir 'övünme' ya da 'utanma' nedeni olarak  kullanmayın.

'Bu karneyle konu komşuya rezil ettin bizi', 'Ben de şöyle göğsümü  gere gere çocuğumun karnesini dosta düşmana gösteremeyecek miyim?' gibi ifadeler  çocuğun kişiliğini zedeler. Unutmayın, çocuğunuz, sizin için değil öncelikle  kendisi için çalışmalıdır.

Karneyi çocuğun kişiliğinin bütününe yönelik bir  değerlendirme aracı olarak kullanmayınız. Karnenin, çocuğunuzun potansiyelinin ve  performansının bir göstergesi olduğunu unutmayınız. Karnesi çok parlak çocuklar  ödüllendirilirken, karnesi daha az parlak çocuklar da teşvik edilmelidir. Çocuğa,  elde edilen sonuç kadar gösterilen çabanın önemli olduğu mesajı verilmelidir.”