Ölüm korkusunun fotoğrafı

Ölümle burun buruna kalanların beyin MR'ı çekildi.

Ölüm korkusunun fotoğrafı

Ölüm korkusu insanların hemen hepsinde var olan bir korkudur.

Bilim adamları ise bir araya gelerek bu yoğun korku anında beynin nasıl bir hal aldığını ortaya koydu. Keşfe yol açan olay ise Atlantik okyanusu üstünde yakıtı biten ve havada kalan uçağın yolcularının beyin MR'ının çekilmesiyle ortaya çıktı. Sağlık Servisi24 Haziran 2015 Araştırmaya göre tek bir travmatik olay bile yıllar sonra etkisini gösteriyor ve algıyı çarpıtıyor. 2001 yılında okyanusun ortasındaki bir adaya zorlu iniş gerçekleştiren uçağın yolcuları 3 yıl sonra bir teste tabi tutuldu ve olaydan sonra ne kadar anımsadıkları soruldu. Ayrıca 11 Eylül saldırıları ve yaşadıkları daha hafif bir olayın detayları soruldu.

Yolcuların, travma sonrası stres bozukluğu yaşamasa bile olayı çok net hatırladıkları görüldü. Olaydan 10 yıl sonra ise 8 yolcuya uçakta yaşananların video görüntüleri animasyonla izletilirken beyin MR'ları çekildi. Beynin amigdala, hipokampüs ve ön orta bölümü incelendi. İnceleme sonunda bu olayın yolcuları çok derinden etkilediği ve daha sonra yaşadıkları olayları da daha farklı algıladıkları ortaya çıktı. Yolcuların, olumsuz olaylara karşı da daha hassas oldukları görüldü.

BBC TÜRKÇE

 

 

 

 Etiketler: ölüm ölümden korkmak ölüm korkusu korkunun fotoğrafı


Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Alerjiler genetik midir? Vücutta neden alerji gerçekleşir?
  21 Mayıs 2019, 09:34
 • Şizofreni nasıl anlaşılır? Mevsimsel geçişler tetikliyor mu?
  20 Mayıs 2019, 13:41
 • Şizofreni belirtileri neler? Tedavisi var mı?
  20 Mayıs 2019, 10:45
 • Buket Aydın 40'ta sordu, yazar Cemalnur Sargut yanıtladı!
  20 Mayıs 2019, 09:20