Konversiyon Nedenleri

Konversiyon, psikolojik temele dayanan sorunların bedensel belirtiler ile ortaya çıkması durumuna verilen isimdir.

Konversiyon Nedenleri

Konversiyon bozukluğunda altta yatan herhangi bir fiziksel neden yoktur. Yani aslında vücut oldukça sağlıklıdır ancak hasta psikolojik olarak ağır bir durum yaşamıştır. Bu durum hastayı o kadar çok etkilemektedir ki en sonunda vücutta bir tepkiye yol açarak kendini göstermektedir. Bu tepkiler ise genellikle bayılma, felç geçirme, duyu kayıpları yaşama, konuşma problemleri çekmek vb. gibi birçok şey sayılabilir. Peki bu durumun nedenleri nelerdir? Konversiyon nedenleri nelerdir? Kişiler yaşadıkları psikolojik bunalımların etkilerini nasıl daha normale indirgeyebilirler?

Konversiyon Bozukluğu Neden Olur?

Konversiyon bozukluğu aslında vücudun vermiş olduğu bir savunma tepkisidir. Kişinin yaşamış olduğu psikolojik çöküntü onu çok fazla etkilemekte ve artık vücudu bu durumla baş edememeye başlamaktadır. Ardından ise konversiyon bozukluğu yaşanmaya başlamakta ve bayılmalar, duyu kayıpları, hissizleşmeler vb. gibi birçok belirti kendini göstermektedir. Yani konversiyon bozukluklarının hiçbir fiziksel nedeni bulunmamaktadır. Konversiyon bozukluğunun nedenleri tamamen psikolojik kökenlidir.

Konversiyon Bozukluğunda Tedavi Süreci

Konversiyon bozukluğu yaşayan hastaların tedavi süreçleri oldukça dikkatli takip edilmelidir. Öncelikle hastalar ciddi bir taramadan geçerek yaşadıkları sorunların hiçbirinin fiziksel kökenli olmadığı netleştirilmelidir. Konversiyon bozukluğu teşhisi tam anlamıyla koyulduktan sonra ise psikoterapiler uygulanmaya başlanmalıdır. Ancak psikoterapilerin hastanın tedavi sürecine yanıt verebileceği düzeye eriştiğinde uygulanması gerekmektedir. Hastanın psikologlara cevap verebilmesi, onlarla iletişim halinde olup kendini ifade edebilmesi oldukça önemlidir. Kendini tamamen kapatmış olan bir hastayla iletişime geçmek doktorlar içinde oldukça zordur.

Tedavi sürecinde bir diğer önemli etken de hasta yakınlarının yaklaşımlarıdır. Hasta yakınlarının bu dönemde ciddi oranda sabır göstermeleri hasta için çok mühimdir. Tüm bunlara ek olarak da ailenin hastanın sorumluluklarını üstlenmemesi gerekmektedir. Yani hastanın sorumluluklarından kaçınmaması ve bunun bilincinde olması tedavinin olumlu seyri için oldukça önemlidir.Etiketler: Konversiyon Nedir Konversiyon Nedenleri


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Alerjiler genetik midir? Vücutta neden alerji gerçekleşir?
  21 Mayıs 2019, 09:34
 • Şizofreni nasıl anlaşılır? Mevsimsel geçişler tetikliyor mu?
  20 Mayıs 2019, 13:41
 • Şizofreni belirtileri neler? Tedavisi var mı?
  20 Mayıs 2019, 10:45
 • Buket Aydın 40'ta sordu, yazar Cemalnur Sargut yanıtladı!
  20 Mayıs 2019, 09:20