Beyin Ameliyatı sonrası yapılması gerekenler

Beyin ameliyatı sonrasında hastayı bekleyen durumlar nelerdir? Bu süreçte hangi adımlar uygulanmalıdır? Hastalara karşı yaklaşımlar nasıl olmalıdır?

Beyin Ameliyatı sonrası yapılması gerekenler

Aslında her ameliyat kendi içerisinde risk taşımaktadır. Her ameliyat başlı başına ciddi bir meseledir. Yani beyin ameliyatlarında da risk her zaman bulunmaktadır. Ameliyat sırasında her türlü komplikasyona hazır olmak gerekmektedir. Sağlık ve teknoloji alanlarındaki yeniliklerle beraber şunu söyleyebiliriz ki beyin ameliyatları da yalnızca diğer ameliyatlar kadar risk taşımaktadır. Peki beyin ameliyatı sonrasında yapılması gerekenler nelerdir?

Hastayı Hangi Durumlar Beklemektedir?

Beyin ameliyatı sonrasında beyinde bulunan tümörün yerine göre hasta vücudunda bazı değişiklikler yaşanabilmektedir. Örneğin hastanın vücudunda özellikle de kollarında ve bacaklarında hissizlikler, güçsüzlükler ortaya çıkabilmektedir. Yine ameliyat sonrasında hastanın yüzünde bazı değişiklikler yaşanabilmektedir. Bazı hastalarda ameliyat sonrasında bir süre çift görme sorunu yaşanabilmektedir.

Özellikle beyincik bölgesi için yapılan ameliyatlar sonrasında ise hastalarda ciddi denge kayıpları ve baş dönmeleri ortaya çıkabilmektedir. Ancak saymış olduğumuz bu sorunların çoğu ameliyattan birkaç gün sonra etkisini yitirmektedir.

Bu Süreçte Hastaya Karşı Nasıl Yaklaşmak Gerekir?

Beyin ameliyatı sonrasında özellikle hastanın ailesine büyük bir iş düşmektedir. Hastaya karşı sabırlı bir şekilde yaklaşmak bu süreci atlatabilmek için çok önemlidir. Ameliyat sonrasında hastaya ihtiyaçları konusunda yardımcı olmak ve yine ameliyat sonrasında yaşanabilecek durumlarda hastaya destek vermek çok önemlidir. Ancak daha önce de dile getirdiğimiz gibi ortaya çıkan durumlar zamanla etkisini yitirecektir. Bu süreçte doktor kontrolü oldukça önemlidir.Etiketler: Beyin ameliyatı beyin ameliyatları hakkında


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Serebral Palsi belirtileri nelerdir?
  09 Nisan 2019, 09:41
 • Zenginlik soydan mı geliyor?
  04 Nisan 2019, 11:12
 • Beynimizin ne kadarını kullanıyoruz?
  04 Nisan 2019, 11:07
 • Gelecekte yaşam süreleri artacak mı?
  04 Nisan 2019, 09:25