Az kalsın ölüyordu

Alerji az kalsın 15 aylık bebeği öldürüyordu.

Az kalsın ölüyordu

İngiltere'de yaşayan 15 aylık Finley Kirwan'ın cildinde aniden oluşan kırmızı kabarıklıklar nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Nefes darlığı, yutkunma zorluğu olan ve ateşi aniden yükselen küçük bebeğin ölümcül bir alerjik reaksiyon geçirdiği teşhis edildi.

HASTALIĞINA İLAÇ SEBEP OLDU

Hemen yoğun bakıma alınan küçük bebek yapılan testlerin sonucunda karaciğer fonksiyonlarının düşük olduğu ve midesinde ciddi problemler olduğu tespit edildi. Küçük çocuğa genellikle ilaç alerjisinin sebep olduğu, nadir ve ölümcül olabien 'Stevens-Johnson Sendromu' tanısı konuldu.

STEVENS-JOHNSON SENDROMU NEDİR?

Stevens-Johnson sendromu cilt ve mukoza zarının ilaç ya da enfeksiyona karşı reaksiyon göstermesi sonucu oluşan nadir ve ciddi bir rahatsızlık. Genellikle gribe benzeyen belirtilerle başlayan hastalık cildin üst katmanının ölerek dökülmesine neden olan kırmızı, koyu döküntüler oluşur. Belirtileri yüzde ve dilde düşme, kurdeşen, ciltte ağrı, vücuda yayıyan kızarıklıklar ve deri değiştirme. Bu sendrom acil tıbbi müdahale gerektirir. Uzmanlar Stevens-Johnson sendromunun çok hızlı yayıldığını, çocuklarında en ufak bir belirti gören ailelerin hemen hastaneye başvurmaları gerektiğini aksi takdir geri dönüşünün olmadığını bildiyor. Ve bu hastalıkla asıl savaş hastaneden taburcu edildikten günler, aylar ya da yıllar içinde başlıdığını da ekliyorlar.


BU KADAR HIZLI İLERLEYECEĞİ TAHMİN EDİLMİYORDU

Hastalığın bir anda bu kadar hızlı ilerleyeceğini tahmin etmediğini söyleyen Finley'in annesi Danielle kendini çok çaresiz hissetti. Finley 3 hafta boyunca hastanede tedavi edildikten sonra taburcu edildi. Küçük bebeğin bu sendromuna daha önce öksürüğünü hafifletmek için kullanılan şurubun sebep olduğu düşünülüyor.

DAILY NEWSEtiketler: bebek gelişimi bebek yeni doğan bebekler bebeklerde alerji alerjik bebekler finley kirwan stevens-johnson sendromu stevens-johnson sendromu nedir


Bu yazıya 0 yorum yapıldı.

Cevap yazdığın kullanıcı:

BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Uyuşturucu ile mücadelede alınan önlemler neler?
  07 Aralık 2018, 10:00
 • Alzheimer hastalığında kimler risk altında?
  06 Aralık 2018, 14:09
 • Bilinç nedir? Karanlığın beş atlısı nelerdir?
  04 Aralık 2018, 13:00
 • Neden duygularımız var?
  04 Aralık 2018, 09:53