YAŞLI DOKTORLAR GÜVENİLİR Mİ

YAŞLI DOKTORLAR GÜVENİLİR Mİ

Milliyet

Doktorların büyük bölümünün meslekte en az 40 yılı devirdiği anlaşılınca yaş tartışması alevlendi..

 


ABD’de lisansı elinden alınan ya da hakkında disiplin soruşturması açılan doktorların büyük bölümünün meslekte en az 40 yıllık olduğunun ortaya çıkmasından sonra, hekimlerin ve cerrahların yaşıyla ilgili tartışmalar yeniden başladı.

ABD’nin New York Times gazetesi hekimlerle görüşerek, yaşlı doktorların hastalar için risk oluşturup oluşturmadığını araştırdı. Uzmanlar birçok doktorun 65 yaşın üzerinde olduğunu ve 70’li yaşlara kadar da çalışmaya devam ettiğini belirtiyor.

RİSK: ALZHEİMER, PARKİNSON

Yaşlanmayla Alzheimer, Parkinson ve daha birçok hastalığa yakalanma riskinin doğduğuna dikkat çekiliyor. Hasta haklarını savunan gruplar da bu durumun özellikle cerrahi alanında etkinliğin önüne geçtiğini, birçok ölüme yol açtığını söylüyor.

Doktorlarda bu hastalıkların belirtileri ortaya çıktığında önlem alacak bir sistemin bulunmadığını belirten hasta haklarını savunucuları, hekimlerin 40 yaşından itibaren her altı ayda bir psikolojik ve zihinsel testlerden geçmelerini ve 65 yaşında da emekli olmalarını istiyor. Başka bir grup da doktorların lisanslarını her yedi yılda bir yenilenmesini istiyor.

Deneyimli doktorlar ise başarısızlığın nedeninin yaşla açıklanamayacağını belirterek “Asıl dikkat edilmesi gereken madde bağımlısı olan, depresyon geçiren ve yenilikleri takip etmeyen doktorlar” diyor.