TÜRKLERİN SORUNU MAÇOLUK

TÜRKLERİN SORUNU MAÇOLUK

DHA

Yapılan araştırmaya göre Türk gençleri Alman gençlere oranla iki kat daha fazla şiddet olaylarına karışıyor.

 


Araştırmada Türk gençlerinin şiddete eğilimli olmalarına sebep olarak ise aile yapıları gösteriliyor. Şiddete eyilimliliğine gerekçe olarak ise Türk aile yapısı gösteriliyor.

Aynı araştırmada babanın son söz sahibi olduğu geleneksel erkek egemenliği görülen Türk aile yapısında, maço kültürünün şiddete yönlendirdiği de dile getiriliyor.

Enstitü'nün yaptığı araştırmaya dokuz kentte 16 bin genç katıldı.  Araştırma ayrıca aile babasının itaati şiddet ile sağlamaktan kaçınmadığını ve bunun da gençleri şiddete yönlendirdiğini gözler önüne seriyor. Kriminolojik araştırma enstitüsü başkanı Christian Pfeiffer'e göre ise Türklerin Alman toplumuna entegrasyonu ancak daha az Türk gencinin bu tür aile yapılarının içinde tutuklu kalmasının, daha yoğun bir şekilde eğitim sistemine girmesinin ve en önemlisi daha az camilere gitmesinin ardından gerçekleşebilir.

Neden olarak ise Pfeiffer araştırmaya katılan ve kendini inançlı olarak nitelendiren gençlerden sadece yüzde 11'i kendisini Almanya ile özdeşleştirmesini gösteriyor. Tam aksine araştırmaya katılan ve kendini inançlı olarak görmeyen Türk gençlerinin yüzde 50'si ise kendilerini Alman olarak gördüklerini belirtiyor.

Enstitü yetkilileri özellikle gençler üzerinde etkili olan radikal imamların da olumsuz etkileri olduğunu öne sürüyor. Yetkillier ayrıca entegrasyonun formülünü imam ve din dersi öğretmenlerinin Alman üniversitelerinde eğitilmeleri ve finansmanının yine Almanya tarafından yapılmaları olarak açıklayıp, gençlerin gerici imamlardan uzak kalması gerektiğinin altını çiziyorlar.