ŞİŞMANLIK TARİHE KARIŞACAK

ŞİŞMANLIK TARİHE KARIŞACAK

Milliyet

ABD’de yakında piyasaya sürüleceği söylenen bir ilaç kilo vermek isteyenler için umut kaynağı oldu.

 


Massachusetts eyaletinde yakın tarihte kurulmuş olan Zafgen adlı bir ilaç firması ayda 4 kilo verdirecek ve hiçbir yan etkisi bulunmayan bir zayıflama ilacı geliştirdiğini açıkladı. ZGN-433 adı verilen ilacın insanlar üzerinde ilk testinin yapıldığı ve 24 obez kadına 1 ay içerisinde 4 kilo verdirdiği söylendi.

Kilo vermek isteyenlere ayda 4 kilodan fazlasının kaybedilmesi sağlık açısından önerilmezken ilacın bu yönden de kullanıcılarda bir problem oluşturmayacağı iddia ediliyor. Şirkete göre ilacı kullananların egzersiz yapması gerekmeyecek.

FDA’NIN ONAYLAMASI GEREKİYOR


Şirketin CEO’su Tom Hughes “Vücut kilo aldıkça beyindeki iştah kontrol mekanizması değişir, yağ üretimi hızlanır. Biz bu değişiklikleri kontrol etmeyi planlıyoruz” dedi. Şişmanlığın vücudun yağ yakmaya yardımcı olan insülin hormonuna duyarlılığını kaybetmesine neden olduğunu söyleyen Highes MetAP2 adlı enzimi engelleyerek bunu durdurabildiklerini söyledi.

Bugüne kadar üretilen zayıflama ilaçları arasında en etkilisi olacağı düşünülen ZGN-433’ün testleri henüz devam ediliyor. İlacın piyasaya çıkması için önce Amerikan Gıda ve Sağlık Dairesi’nden (FDA) onay alması gerekiyor. Uzmanlar sağlıklı kiloda olmanın sırrının ölcülü yemek ve egzersiz yapmak olduğunu hatırlatıyor.