GAZ SANCISI KABUSU BİTSİN!

GAZ SANCISI KABUSU BİTSİN!

A.A

Aileleri bekleyen en büyük zorluklardan biri olan bebeğinizin gaz sancılarını dindirebilirsiniz.

 


Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi Örs, , yeni bebekleri olan aileleri bekleyen en büyük zorluklardan birinin ilk aylarda görülen gaz sancıları olduğunu söyledi.

Çocukta ağrılara neden olan ve anne ile babanın aylarca uykusunu kaçıran gaz sancılarının nedenine ilişkin tıp dünyasının henüz kesin bir bulguya ulaşamadığını belirten Prof. Dr. Örs, bu ağrıların genellikle yeni doğumun 2. haftasından sonra başladığını ve 1. ayın sonuna doğru arttığını ifade ederek, bebek 4 aylık olduğunda ise sona erdiğini bildirdi.

Gaz sancısının ailenin ilk bebeğinde ve erkek çocuklarda daha sık görüldüğünü kaydeden Prof. Dr. Örs, şöyle konuştu:

''Bu ağrılar nedeniyle bebeğe ağrı kesici ilaç verilmesini doğru bulmuyoruz. Ancak bebeği rahatlatan çaylar ya da bitkisel ürünler kullanılabilir. Sakinleştirmek için bebeğin kucağa alınması, ona dokunmak, hafif şekilde masaj uygulamak belli ölçüde yatıştırıcı etki yapıyor. Ancak bu sorunu aşmada en önemli unsurlardan biri gaz sancısının aslında bir gelişimsel süreç olduğu ve bir süre sonra biteceğinin anne ve babalar tarafından bilinmesidir. Burada anne ve babasının bunu bilerek stres yapmaması çok önemli.

Ebeveyn, bu ağrılar nedeniyle aşırı derecede gergin huzursuz olursa, bu ortam bebeğin daha çok ağlamasına neden olacaktır. Anne ve babanın stresi bebeğe yansımakta ve bebek daha fazla ağrı çekmekte, bebek bu durumdan olumsuz yönde etkilenmektedir.''

Öte yandan bu ağrının bebekte görülebilecek bir başka rahatsızlıktan kaynaklanan ağrılarla karıştırılmaması gerektiğini belirten Örs, şüphe duyulduğunda mutlaka hekime başvurulması gerektiğini sözlerine ekledi.