Seyahat etmeden önce...

Tatile çıkmadan önce ücretsiz aşı olabilirsiniz.

Seyahat etmeden önce...

Tatile çıkmadan önce ücretsiz aşı olabilirsiniz.

seyahatetmedenonceTHY’nin bir kabin amirinin sıtmaya yakalanarak hayatını kaybetmesi, bir kabin memurunun da sıtmaya yakalanmasından sonra Afrika ülkelerine gidecek vatandaşlar sağlık merkezlerine başvurmaya başladı. Türkiye Hudut Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü de Afrika’ya uçacak Türk vatandaşlarının bu tür hastalıklara yakalanmaması için gerekli önlemleri almalarını istedi. Türkiye Hudut Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü oluşturduğu Seyahat Bağlık Birimi ile riskli ülkelere uçacak yolcular korunabilmesi için gerekli bilgileri web sitesi aracılığı ile sunarken ücretsiz olarak aşı yapıp, hap dağıtıyor.

AFRİKA'DA EN ÇOK SITMA ÖLDÜRÜYOR

Türkiye Hudut Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü Atatürk Havalimanı Başhekimi Doktor Aykut Cengiz Kavak bu konuda şunları söyledi: " Dünyada özellikle Orta Afrika’da 100 binlerce vaka oluyor. Oradaki ölümlerin en yoğun sebeplerinden birisi de sıtma hastalığı. Türkiye’nin bu bölgeyle ilişkilerinin artmasından dolayı bu tür vakalarda da artma görülüyor. En son bildiğiniz gibi THY’nin kabin amirinin vefatı."

SEYAHAT SAĞLIK BİRİMİ BÖLGE BÖLGE UYARIYOR

Doktor Aykut Cengiz Kavak bu tür hastalıkların genellikle sık seyahat edenlerde görüldüğünü belirterek şöyle konuştu: " Bizim sağlık merkezimizin içerisinde seyahat sağlık hizmeti birimimiz var. Vatandaşlarımız bu hizmete başvurdukları zaman gidecekleri bölgeye göre kendirine risk haritası çıkarıyoruz. Hangi aşıları olmaları gerekiyor? Gitmeden önce hangi koruyucu hapları almaları gerekiyor? Hangi koruyucu önlemlerle oraya sağlıklı olarak seyahat edip dönüşte de eğer hastalanırlarsa hangi şartlarda, hangi hastanelere başvurmaları gerektiği gibi detaylı bir bilgilendirme yapıyoruz."

AŞI VE HAPLAR ÜCRETSİZ

Doktor Kavak alınacak önlemler için de şunları söyledi: " Bir kere önce bizim web sayfamızı ziyaret etmeliler. 444 77 34 bizim seyahat sağlık hattımız var. Oradan da bilgi alabilirler. Daha sonra randevu alarak bize gelip bizde o bölge ile ilgili belirlenmiş aşıları ve sıtmaya karşı özellikle korunma sağlayan tabletleri temin edebilirler. Bu hapları biz genel müdürlük olarak ithal ediyoruz ve vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtımını yapıyoruz. O bölgelere seyahat etmeden en az 20 gün önce bize gelmelerini istiyoruz. Çünkü gitmeden bu hapa bir iki gün içinde başlamaları gerekiyor. Orada kaldıkları süre boyunca her gün almaları gerekiyor. Döndükten sonra da bir hafta bu hapı kullanmaları gerekiyor. Bu hapı eczanelerde bulma şansı yok. O yüzden mutlaka bir seyahat sağlık merkezine başvurmaları gerekiyor." Bu arada Afrika Togo’ya seyahat edecek olan müteahhit Coşkun Yılmaz kabin amirinin ölüm haberini basında gördüğünü söyleyerek " Biz de ne olur, ne olmaz diye aşı yaptıralım dedik. Arkadaşlarımız da gitmişti. Onlar da yaptırmış. Biz de yaptırdık" dedi. Mimar Candan Coşkun Arslan da" Basından aldığımız bilgiler dahilinde tedbir maksadıyla işi sağlama alalım dedik. Gittiğimiz ülkelerde sıtma, sarıhumma gibi hastalıklar için gerekli tedbirleri almaya çalışıyoruz" diye konuştu. DHA

Etiketler: sıtma belirtileri thy kabin memurları sıtma mikrobu sıtma aşısı sıtma


Psikoyorum TV Arşivi Üsküdar Üniversitesi Televizyonu TANPA - Türk Amerikan Nöropsikiyatri Derneği TBHD - Tedavisel Beyin Haritalamaları Derneği
BİLGİ PARKI
NPİSTANBUL Bilgi Parkı
ÜSKÜDAR ÜNİVERSİTESİ TV
VİDEOLAR
 • Alerjiler genetik midir? Vücutta neden alerji gerçekleşir?
  21 Mayıs 2019, 09:34
 • Şizofreni nasıl anlaşılır? Mevsimsel geçişler tetikliyor mu?
  20 Mayıs 2019, 13:41
 • Şizofreni belirtileri neler? Tedavisi var mı?
  20 Mayıs 2019, 10:45
 • Buket Aydın 40'ta sordu, yazar Cemalnur Sargut yanıtladı!
  20 Mayıs 2019, 09:20